wtorek, 29 listopada 2016

Stos jesienny.

Mój zapał do blogowania stopniał prawie do zera;p Po części jest to spowodowane dziwnymi zachowaniami ludzi na co niektórych stronach Facebooka, po części tym, jak zachowują się niektórzy blogerzy. Coś za coś stało się prawie normą. Na szczęście jest kilka blogów, które napawają mnie nadzieją i właściwie tylko dlatego jeszcze całkiem nie zrezygnowałam. W każdym razie zupełnie odechciało mi się pisać jakiekolwiek opinie. Może mi przejdzie, nie wiem. Na razie postanowiłam Wam pokazać książki, które zawitały do mnie w listopadzie i które mam nadzieję przeczytać do końca tego roku.
1. "W obcej skórze" - Sarah Hilary
2. "Enklawa" - Ove Logmansbo
3. "Szumowiny" - Jorn Lier Horst
4. "Człowiek z sową" - Robert Nowakowski
5. "Wszyscy ludzie przez cały czas" - Marta Guzowska
6. "Naśladowcy" - Ingar Johnsrud
7. "Ofiara" - Karin Slaughter
8. "Nie czas na miłość" - Agnieszka Walczak-Chojecka
9. "Wykluczeni" - Aleksandra Szałek
10. "Zarzut" - Steve Cavanagh
11. "Słowik" - Kristin Hannah
12. "Śnieżny wędrowiec" - Elisabeth Herrmann
13. "Smak śmierci" - Michael Tsokos
14. "Chciwość" - Marta Guzowska
15. "Kolejność" - Hubert Hender
16. "Dziewczyna w lodzie" - Robert Bryndza
17. "Ta, którą znam" - Małgorzata Warda

Moim zdaniem czeka mnie całkiem niezła lektura i mam nadzieję, że zdołam się z Wami podzielić opinią na ich temat.

Pozdrawiam z wcale nie zimowych okolic nadmorskich:)

środa, 23 listopada 2016

"Matera 2019" - Danka Markiewicz

Ostatnio trafiła do mnie mała, króciutka książeczka wydana w formie ebooka, o której przeczytanie i ocenienie poprosiła mnie autorka owego utworu. Bardzo rzadko zgadzam się na recenzowanie na życzenie, tutaj jednak autorka wydała mi się bardzo sympatyczną i skromną osobą, która była przygotowana na to, iż prawdopodobnie książkę skrytykuję. Utwór wydała na koszt własny, by sprawdzić jak jej debiut zostanie przyjęty przez szersze grono czytelników. A jako, że lubię sympatycznych ludzi oraz cieszy mnie każdy debiut usiadłam wczoraj i zapoznałam się z bohaterami Matery.
    Rok wyd:2016
Stron:36
Kraj: Polska
"Sassi – dziś miejsce drogie i odnawiane pod czujnym okiem konserwatora zabytków – kiedyś były zamieszkiwane zazwyczaj przez biednych chłopów. Niewielka, wykuta w wapiennej skale grota składała się najczęściej z dwóch pomieszczeń. Główną izbę dzieliła pomiędzy siebie cała wielopokoleniowa rodzina oraz zwierzęta gospodarskie. W drugiej, mniejszej i znajdującej się w głębi trzymano narzędzia i zapasy żywności." (Źródło)

piątek, 18 listopada 2016

"Czerwień obłędu" - Dawid Waszak

"Czerwień obłędu" to niepokojąca książka, która pomimo minimalistycznej fabuły siedzi w głowie jeszcze przez dłuższy czas.
Wydawnictwo: Novae Res
    Rok wyd:2015
Stron:175
Kraj: Polska
Cała fabuła opiera się na głównym bohaterze, który jest jednocześnie narratorem tej opowieści. Oprócz Doriana występuje tu niewiele postaci, z którymi można się lepiej zapoznać. Jest żona Doriana, jego syn i koleżanka z pracy. Reszta gdzieś się przewija, lecz nie na tyle wyraźnie, by można było ich sobie zwizualizować.

środa, 16 listopada 2016

"Droga do piekła" - Przemysław Piotrowski

Już jakiś czas temu przekonałam się, że polscy autorzy piszą doskonałe książki, które niczym nie ustępują tym najchętniej czytanym, amerykańskim. Nie wiem skąd ten mit, że polska literatura jest drętwa, lecz wiele razy spotkałam się ze stwierdzeniem, że ktoś  książki polskiego autora na pewno nie przeczyta. No cóż, jego strata. "Droga do piekła" to rewelacyjny thriller, choć na pewno nie dla każdego.
Wydawnictwo: Videograf 
    Rok wyd:2016
Stron:384
Kraj: Polska
Akcja powieści rozgrywa się w Nowym Jorku oraz w miejscu, które dla jednego z głównych bohaterów staje się piekłem. I naprawdę, jeśli piekło miałoby wyglądać tak, jak w wizji autora, to ja od dzisiaj staję się ideałem człowieka. Trafić tam to po prostu niewyobrażalny koszmar. A wracając do tematu. Głównym bohaterem historii jest John Pilar, były żołnierz, który ze względu na rodzinę porzucił wojaczkę, by zająć się prowadzeniem kilku siłowni. Pewnego dnia, kiedy spóźniony wraca do domu, zastaje w nim istną rzeźnię. Trójka jego dzieci leży na podłodze z poderżniętym gardłem a  żona dogorywa na łóżku. John zostaje oskarżony o tę zbrodnię i skazany na śmierć. Po czterech latach w celi śmierci, wreszcie przychodzi ten dzień, w którym John ma nadzieję spotkać się z ukochanymi w niebie. Niestety, kiedy się budzi, najwyraźniej znajduje się zupełnie gdzie indziej.

niedziela, 13 listopada 2016

"Szóstka Wron" - Leigh Bardugo

Fantastyka nie jest moim ulubionym gatunkiem, chociaż bardzo lubię wszelkiego rodzaju postapokalipsy. Po książki młodzieżowe sięgam raczej rzadko a i to głównie wtedy, gdy przetestuje je moja nastoletnia córka. Z "Szóstką wron" było zupełnie inaczej, bo już od pierwszych zapowiedzi ciągnęło mnie do tej książki.
Wydawnictwo: Mag
    Rok wyd:2016
 Cykl: Szóstka wron (tom 1)
  Stron:496
Kraj:Izrael
Dawno nie spotkałam się z tak świetnie napisaną książką młodzieżową. Wykreowany przez autorkę świat jest spójny, wyrazisty i w odpowiedniej proporcji wypełniony szczegółami. Nie przytłacza lecz pozwala wczuć się w klimat. I tak znalazłam się w portowym miasteczku Ketterdam, gdzie rządy sprawują kupcy i gangi zarządzające handlem, hazardem i prostytucją. Przetrwać tu mogą tylko najsilniejsi, najsprytniejsi lub najbardziej bezwzględni. Jednym z takich bezwzględnych jest główny bohater powieści, Kaz, który jest postacią barwną, wzbudzającą emocje a przede wszystkim niejednoznaczną. Tworząc postać Kaza autorka doskonale się sprawiła, gdyż jego historia, motywy i sposób postępowania są jednym z lepszych elementów powieści. Zresztą nie tylko Kaza, bo praktycznie większość bohaterów zostaje w jakiś sposób scharakteryzowana, zwłaszcza tytułowa szóstka, którą czytelnik ma okazję poznać naprawdę dobrze. Każdy z bohaterów jest inny, ciekawy, zapadający w pamięć. Mamy więc Kaza - złodzieja, magika i przywódcę gangu Szczurów; Inej - najbliższa Kazowi postać, jego szpieg, cień i zjawa, dziewczyna, która potrafi bezszelestnie dostać się w najtrudniej położone miejsca; Jesper - strzelec wyborowy, również z gangu Szczurów; Wylan - pirotechnik, chłopak, który niedawno pojawił się w gangu; Nina - Grisza, czyli osoba posiadająca nadprzyrodzony dar, w jej wypadku jest to wpływanie na nastrój, leczenie czy zmiana wyglądu; Mathhias - skazaniec z rodu druskelle, po naszemu żołnierz polujący na Grisze. Szóstka dzieciaków, które mają za sobą wiele ciężkich chwil, życie ich nie oszczędzało. Teraz podejmują się zadania, które wydaje się niewykonalne. Z Lodowej Twierdzy, najbardziej strzeżonego miejsca w tym świecie, mają wykraść zakładnika pilnowanego przez najlepiej wyszkolonych wojowników druskelle.

czwartek, 10 listopada 2016

"Pasażer 23" - Sebastian Fitzek

Sebastian Fitzek to jeden z moich ulubionych autorów. Jego książki charakteryzują się sporym napięciem, dobrymi portretami psychologicznymi i nietypową fabułą. Jak było tym razem?

Wydawnictwo: Amber
    Rok wyd:2016
  Stron:350
Kraj:Niemcy
"Sułtan Mórz" - elegancki, ekskluzywny statek pasażerski, którym można przepłynąć dookoła świata. To właśnie pokład tego statku staje się miejscem akcji "Pasażera 23". To właśnie z pokładu tego statku pięć lat wcześniej zniknęła żona i syn głównego bohatera. Martin Schwarz był świetnym psychologiem policyjnym, biorącym udział w najbardziej niebezpiecznych akcjach. Moment, w którym dowiedział się, że jego żona zabiła najpierw synka a później sama wyskoczyła z pokładu statku, stał się momentem jego powolnego staczania się na dno. Teraz pracuje wprawdzie w policji, jednak bierze udział tylko w akcjach, w których nikt inny, ze względu na niebezpieczeństwo, nie chce brać udziału. Pewnego dnia do Martina dzwoni ekscentryczna pasażerka, która na Sułtanie spędza prawie cały swój czas. Wstrząśnięty uzyskanymi od niej informacjami policjant, porzuca wykonywane właśnie zadanie i przy najbliższej okazji wsiada na statek. Podobno kilka miesięcy wcześniej zaginęła matka z małą dziewczynką. Dziewczynką, która pojawiła się niespodziewanie na pokładzie ściskając w ręku misia należącego do synka Martina. 

wtorek, 8 listopada 2016

"Siostry" - Claire Douglas


"Siostry" to pozycja, która pomimo bardzo dobrych recenzji, zupełnie mnie rozczarowała. Pierwotnie miałam zamiar nawet o niej nie wspominać, jednak postanowiłam wyrazić swoje zdanie.

Wydawnictwo: W.A.B.
    Rok wyd:2016
Stron:334
Kraj: Wielka Brytania
 Abi od półtora roku żyje z ciągłym poczuciem winy. W wypadku samochodowym, w którym to ona była kierowcą, ginie jej siostra bliźniaczka, Lucy. To traumatyczne wydarzenie doprowadziło do próby samobójczej oraz zerwania wszelkich więzi ze wspólnymi przyjaciółmi. Kiedy wreszcie wydaje się, że dziewczyna powoli dochodzi do siebie, na ulicy poznaje Beatrice, która jest nieprawdopodobnie podobna do jej zmarłej siostry. Szybko rodząca się przyjaźń doprowadza do wspólnego zamieszkania u Bei, która dzieli już swoje mieszkanie z dwoma koleżankami i bratem.

poniedziałek, 7 listopada 2016

W drodze do pracy (foto)

Dzisiaj w drodze do pracy postanowiłam zerknąć na morze. Chociaż codziennie jestem około dwustu metrów od plaży,  to samą plażę widuję


niedziela, 6 listopada 2016

"Norweskie noce" - Derek B. Miller


"Norweskie noce" to powieść bardzo specyficzna. Na pewno nie jest to kryminał, chociaż jest tu i zbrodnia i działania policyjne. Trudno też nazwać ją thrillerem, nie ma bowiem odpowiedniego napięcia. Można chyba powiedzieć, że jest to powieść obyczajowo - psychologiczna z wątkami kryminalnymi.
Wydawnictwo: Feeria
    Rok wyd:2014
  Stron:392
Kraj:Stany Zjednoczone
Główny bohater to człowiek stary., co już samo w sobie jest ciekawe i inne. Sheldon ma 82 lata i jak na swój wiek jest całkiem sprawny fizycznie. Co do umysłu natomiast bywa różnie.