czwartek, 14 maja 2015

"Złap mnie" - Lisa Gardner

"Dziewczynka obudziła się tak. jak została wyszkolona: szybko i bezszmerowo. Ostrożnie, bezgłośnie zaczerpnęła powietrza, przerywając na chwilę nocną ciszę. Jej wzrok padł na zmizerniałą twarz matki.
- Cśśś - wyszeptała matka, kładąc palec na ustach. - Zbliżają się. Już czas, dziecko. Wstawaj."
Tytuł oryginału: Catch Me.
Wydawnictwo: Sonia Draga
 Cykl:  Detektyw D.D. Warren (tom 6)
    Rok wyd:2014
Stron:416
Kraj:Stany Zjednoczone
Lisa Gardner przez długi czas była jedną z moich ulubionych autorek thrillerów. Później natknęłam się na kilka książek zbyt nafaszerowanych wątkami romantycznymi i jakoś się do niej zniechęciłam. Jednak nie mogłam się oprzeć, kiedy znalazłam okazję do przeczytania jej nowej książki i całe szczęście, bo lektura okazała się udana.

Bohaterką książki jest D.D.Waren, sierżant bostońskiej policji, kobieta z tzw. charakterem. Budzi postrach u podwładnych, którzy jednocześnie bardzo ją szanują za inteligencję i upór. W poprzednich częściach D.D. dała się poznać jako pracoholiczka, dla której nie ma rzeczy niemożliwych, gdy chodzi o dobro śledztwa. W tej części trochę zmiękła, na co zapewne spory wpływ ma niedawno narodzony syn i kochający partner. Pani sierżant nie raz zaskakuje swoich ludzi wykazując się niespotykaną do tej pory u niej empatią wobec kolegów po fachu. Zmieniły się jej priorytety lecz nie zmienił się upór w dążeniu do rozwiązania sprawy. Kiedy dostaje sprawę zamordowanego mężczyzny, być może powiązaną z innym morderstwem popełnionym kilka dni wcześniej, niewiele ma śladów, którymi mogłaby podążyć. A kiedy zamordowani mężczyźni okazują się być w jakiś sposób zamieszani w pedofilię, rodzi się obawa, że ktoś szuka zemsty.

Charlie żyje w strachu. Dwa lata temu została zamordowana jedna z jej przyjaciółek. Równo rok później następna z ich trójki pożegnała się z życiem. Teraz zbliża się następna rocznica a przy życiu pozostała tylko ona. Od roku szykuje się na ten dzień. Przeprowadziła się do Bostonu, gdzie nikt jej nie zna, trenuje strzelanie, boks i biegi. Nie ma zamiaru łatwo oddać swego życia. Wie, że może się jej nie udać, lecz chce być gotowa do obrony, chce zostawić policji jakieś ślady do badania. Przy zwłokach jej przyjaciółek nic nie znaleziono i śledztwa utknęły w miejscu. Kiedy na kilka dni przed datą swej śmierci Charlie zgłasza się do detektyw Waren, policjantka jest zaskoczona jej historią i pełna podejrzliwości. Opowieść Charlie ją intryguje, siedzi w głowie i sprawia, że D.D postanawia przyjrzeć się bliżej zabójstwom popełnionym na przyjaciółkach młodej kobiety.

Trzeba przyznać, że w książce sporo się dzieje. Dwie osobne sprawy, każda ciekawa i intrygująca, pełna niedopowiedzeń i zagadek. Do tego odrobina prywatnego życia pani sierżant i jej kolegów oraz powolne poznawanie życia Charlie. Narracja jest pierwszoosobowa w rozdziałach opowiadanych przez Charlie i trzecioosobowa w tych poświęconych śledztwu i D.D. Kreacji bohaterów nic nie można zarzucić, dialogi są naturalne, akcja równa i wciągająca. Były momenty lekkiego przestoju, ale moim zdaniem nie rzutowały na odbiór utworu. Książkę czyta się płynnie, z zaciekawieniem a czasami w pełnym napięciu. Nie jest to może najlepsza książka autorki, lecz na pewno bardzo dobra. "Złap mnie" jest szóstą częścią cyklu o sierżant D.D Waren, jednak jest samodzielną opowieścią i nieznajomość wcześniejszych przygód policjantki nie wpłynie na jej odbiór. Opisywane morderstwa nie są krwawe, autorka nie epatuje brutalnością, więc książka nadaje się także dla co wrażliwszych czytelników. Lekkie pióro i zdolność do tworzenia spójnych, interesujących wątków sprawia, że powieść czyta się szybko i z dużą przyjemnością. Nie znalazłam żadnych przegięć w opisach śledztwa, wszystko trzyma się kupy i ma swój sens. Polecam każdemu, kto ma ochotę na lekki, niezobowiązujący kryminał, przy którym trzeba trochę ruszyć głową (lecz bez przesady:))


Czytam opasłe tomiska
W 200 książek dookoła świata
Wyzwanie biblioteczne


5 komentarzy:

 1. Jeszcze nic nie czytałam tej autorki. Muszę to zmienić, ale raczej sięgnę po książkę pierwszą z cyklu.

  OdpowiedzUsuń
 2. Niedawno czytałam świetną "Niepewność" i chętnie sięgnę po inne książki tej autorki.

  OdpowiedzUsuń
 3. Muszę się przyznać, że mimo mojego upodobania do thrillerów , tej autorki jeszcze nie znam, ale... skutecznie mnie zachęciłaś :)

  OdpowiedzUsuń
 4. nie znam tej autorki, ale pamiętałam okładkę i znalazłam jej powieść w moich zbiorach! Jestem ciekawa jak ją odbiorę ;)

  OdpowiedzUsuń

Nie krępuj się! Powiedz co o tym sądzisz:)