sobota, 12 kwietnia 2014

"Piąta fala" - Rick Yancey

"- Naprawdę chcesz się porównywać z jakimiś owadami? Na twoim miejscu wybrałbym jętkę. Tym właśnie jesteś. Masz jeden dzień życia i tyle. I nie ma to nic wspólnego z Przybyszami. Tak jest od zawsze. Jesteśmy, a potem nas nie ma. Ważne jest nie to, ile mamy czasu, ale to, co z nim zrobimy."
Skończyłam. I dopiero teraz poczytałam sobie inne recenzje. W zasadzie są pełne zachwytu, zaledwie kilka osób wyraziło niezadowolenie. A jak było ze mną? Różnie.
O czym książka jest, zapewne każdy już wie. Przybysze postanawiają zagarnąć Ziemię tylko dla siebie, w związku z czym, falami, pozbywają się ludności. Potrzebna im czysta Ziemia, bez "insektów", którymi jesteśmy my. Sporo racji mają:) Ale mniejsza z tym.
Pierwsza fala, w której Przybysze pozbawili nas tego, bez czego wielu już nie potrafi żyć, czyli całej technologii, wprawiła ludzi w panikę. Wielu zaczęło robić zapasy, wielu zaczęło kraść, napadać i mordować. Spora część pod naporem stresu i niewiadomej przyszłości, odebrała sobie życie. Ci. co pozostali, zostali narażeni na falę drugą - tsunami. Ta fala zabrała naprawdę wiele ofiar. Dla tych, którzy ocaleli, Przybysze przyszykowali niespodziankę w postaci zarazy. Pochłonęła miliony. Niedobitki rozpierzchły się na wszystkie strony, zaczęli gromadzić się w małe obozowiska poza terenami miasta. I tu odnajdują ich uciszacze. Fala czwarta bowiem to czystki. Nikt nie zna swego wroga. Nikomu nie można zaufać. Paranoja. A fala piąta? W przygotowaniu.

Wszystkie etapy najazdu Przybyszy poznajemy dzięki opowieści Cassie - szesnastoletniej dziewczyny ukrywającej się w lesie. Jeszcze niedawno jej największym zmartwieniem było to, czy Ben ją zauważy na przerwie w szkole. Dziś śpi w namiocie z bronią przy boku. Zabija. by żyć. I ma jeden jedyny cel - odnaleźć brata, którego zabrało wojsko.
Cassie to twarda dziewczyna. Uparta, odważna, lojalna. Ale też przepełniona strachem, wątpliwościami i bólem. Polubiłam ją, bo ma cięty język i potrafi się śmiać z siebie. Żadnych ciepłych kluch. I choć popełnia błedy, całkiem sporo zresztą, to brnie do celu dosłownie po trupach.

Bardzo spodobała mi się narracja w książce. Opowieść podana z punktu widzenia kilku kluczowych osób sprawiła, że łatwiej wejść do stworzonego tu świata. Każda osoba ma swoją historię i swój punkt widzenia. Polubiłam Zoombiego i jego opowieść o szkoleniu wojskowym, jakiemu został poddany. Polubiłam brata Cassie, Sama, który przyjmie też ksywę Nugget. I co ciekawe polubiłam negatywną, choć nie do końca, postać Evana. Chyba nawet bardziej niż Bena. Uciszacz, który chciałby być człowiekiem. No i mamy w związku z tym wątek miłosny, choć na szczęście zupełnie nie wysuwający się na plan pierwszy.

Świat stworzony przez autora jest przerażający i bardzo dokładnie opisany. Bohaterowie ciekawi i różnorodni. Akcja wciąga dość mocno, zwłaszcza w drugiej połowie książki. Rzeczywiście widać w niej inspirację kilkoma innymi książkami. Jednak zupełnie mi to nie przeszkadzało. Czytałam z zainteresowaniem i było mi ciężko się od niej odrywać. Świetna lektura rozrywkowa.

Z literąw tle
Czytam fantastykę
Grunt to okładka
Czytam literaturę amerykańską
Wyzwanie biblioteczne
Czytam opasłe tomiska - 503 strony

11 komentarzy:

 1. Zazwyczaj nie gustuje w tego typu fantastyce, ale chyba tym razem zrobię wyjątek, bo jest coś w tej książce, co mnie intryguje.

  OdpowiedzUsuń
 2. Moim zdaniem ta książka była miłą odmianą od innych młodzieżówek :) Rzadko kiedy pojawia się takie SF w czystej postaci.

  OdpowiedzUsuń
 3. Zabawne, że fantastyka młodzieżowa robi się coraz bardziej brutalniejsza. Sukces Igrzysk śmierci oraz Gone: Zniknęli jasno pokazał, że przyciągają nastolatków lektury znacznie mroczniejsze niż Zmierzchy czy Percy Jacksony. Zastanawiam się w jaką stronę to pójdzie, bo schemat wrzucania nastolatków w centrum okrutnych wydarzeń w końcu się znudzi i wyczerpie.

  Pozdrawiam
  Michał Małysa
  http://www.michalmalysa.pl

  OdpowiedzUsuń
 4. Czasami takiej właśnie rozrywki potrzebuję :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Dzięki za przypomnienie tego tytułu, bo zszedł już na drugi plan, a jestem nim bardzo zainteresowana. Lubie katastroficzną tematykę, dlatego sądzę, że ta historia dostarczy mi wielu wrażeń.

  OdpowiedzUsuń
 6. Niedanowo zakupiłem tę pozycje i mam nadzieje, że przypadnie mi do gustu.


  W wolnej chwili zapraszam do siebie

  OdpowiedzUsuń
 7. Mnie jakoś ta książka opminęła. sama nie wiem dlaczego... :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Uwielbiam tę książkę. Czekam z utęsknieniem na kolejną część serii i zapowiadaną ekranizację :)

  OdpowiedzUsuń
 9. No to rzeczywiście czuję się bardzo zachęcona.

  OdpowiedzUsuń

Nie krępuj się! Powiedz co o tym sądzisz:)