piątek, 30 maja 2014

"Z krwi i kości" - Kathy Reichs

"Nachyliłam się. W ciemnej masie widniał blady kształt, ale ponieważ panował półmrok, nie można było rozpoznać szczegółów.
Sięgałam właśnie po latarkę, kiedy niebo przecięła pierwsza błyskawica.
Przez ułamek sekundy zobaczyłam wyraźnie ludzką rękę.
Zatopioną w czarnej masie w beczce."
Tytuł oryginalny: Flash and bones.
Wydawnictwo: Sonia Draga
Rok wyd: 2012
Stron:345
Seria: Temperance Brennan tom 14
Kraj:Stany Zjednoczone
Cindi miała szesnaście lat, kiedy wraz ze swoim chłopakiem, dwudziestoczteroletnim Cale'em, zostali uznani za zaginionych. Rodzice wraz z bratem nie chcieli przyjąć do wiadomości efektów śledztwa, w wyniku którego stwierdzono, że młodzi ludzie zwyczajnie uciekli. Brat Cindi, Wayn, twierdzi, że Cindi się czegoś bała, jej zachowanie się zmieniło. Koleżanka dziewczyny podejrzewała, że Cal ją bił. Ostatnio widziano ich na torze wyścigowym, po czym ślad po nich zaginął. Cindi była spokojną dziewczyną, dobrą uczennicą, marzącą o braniu udziału w wyścigach samochodowych. Cal z kolei uważany był za człowieka związanego z grupą prawicowych ekstremistów, będącą pod obserwacją FBI. Czy młodzi ludzie uciekli, czy może zostali zlikwidowani?

Kiedy dwanaście lat później w beczce na wysypisku śmieci, znajdującym się niedaleko torów wyścigowych, zostają znalezione zwłoki, sprawa trafia w ręce Temperance. Jako,że trwają akurat obchody Tygodnia Wyścigów, sprawą interesują się organizatorzy wyścigów. Jednak nie tylko. Nagle objawia się w biurze Tempe, brat Cindi, Wayn. Podejrzewa, że w beczce mogą się znajdować zwłoki jego siostry. Z kolei  ochroniarz pracujący dla organizatorów wyścigów, Galimore, podejrzewa, że mogą to być zwłoki zaginionego tydzień wcześniej pracownika Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom Zakaźnym. 

Tempe, jako antropolog sądowy, musi zbadać i zidentyfikować zwłoki. Nagle zaczynają się dziać dziwne rzeczy. Nachodzi ją brat Cindi prosząc o pomoc w dotarciu do prawdy. Przychodzi do niej członek ekipy NASCAR, żeby zapoznać ją z historią sprzed lat. Kiedy Tempe próbuje się czegoś dowiedzieć od starych przyjaciół z policji, odwiedzają ją ludzie z  FBI. Sprawa robi się coraz poważniejsza, zwłaszcza po tym, jak giną badane przez nią zwłoki.

Akcja książki rozgrywa się w Charlotte, mieście położonym w Karolinie Północnej. To tam rozgrywają się najlepsze wyścigi samochodowe. Nic więc dziwnego, że podejrzenia skupiają się na kręgach ekipy NASCAR. Z racji niegdysiejszych zainteresowań Cale'a, podejrzani są również członkowie grupy Patriot Pose, którą FBI uważało za niebezpieczną grupę planującą zamachy. Tempe dochodzi też do wniosku, że sprawa sprzed lat była prowadzona po łepkach a FBI maczało ręce w zatuszowaniu sprawy.
Teraz, po latach wraz z Tempe i jej pomocnikiem z policji, próbujemy poznać losy Cindi i Cale'a, oraz rozwikłać zagadkę człowieka z beczki.

Jak zwykle w książce Kathy Reichs poznajemy trochę antropologicznych szczegółów o budowie naszego ciała, głównie o budowie kości, lecz nie tylko. Tutaj dodatkowo możemy liznąć trochę wiedzy o truciznach, wyścigach samochodowych i grupach ekstremistycznych. Śledzimy razem z bohaterką losy zaginionych i powoli dochodzimy do prawdy, eliminując mylące tropy. Robi się dość gorąco, jednak nasza pani antropolog się nie poddaje, chociaż jednocześnie boryka się z problemami prywatnymi.

Dużo dialogów, jednolite tempo akcji, sympatyczna bohaterka, dość ciekawa zagadka, sprawiają, że książkę czyta się szybko i bezboleśnie. Jednak mnie książka nie wciągnęła. Przeczytałam bez większego zaangażowania i ubolewałam nad tym, bo kiedyś seria o doktor Temeprance była jedną z moich ulubionych.
Jednak są to moje prywatne odczucia,a książka ma sporo dobrych recenzji, więc zachęcam do przekonania się na własnej skórze:)

8 komentarzy:

 1. a ja dziś poza tematem - chciałam zaprosić do mojego urodzinowego konkursu na blogu - do wygrania 17 książek - zapraszam http://czytelnicza-dusza.blogspot.com/2014/05/mao-kto-pamieta-ten-pierwszy-ale.html

  OdpowiedzUsuń
 2. Ano, przeczytać się dało, ale tyłka nie urywa :D

  OdpowiedzUsuń
 3. Szkoda, że Cię nie wciągnęła, bo wygląda nieźle. Pewnie spróbuję przy okazji.

  OdpowiedzUsuń
 4. Akurat tu wolę serial zdecydowanie :) książkowa Tempe jest zupełnie inna :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Sama nie wiem, nie widzę nic innowacyjnego w tej książce.

  OdpowiedzUsuń
 6. Całą serię znam tylko z serialu...i jakoś nie mam ochotę sięgać po powieści (wiem, straszne;)

  OdpowiedzUsuń
 7. właśnie mam ją na półce i zastanawiam się nad nią....wręcz ubóstwiam serial, ale jak zaczęłam ją czytać to nie widziałam tej samej Tempe i serial ma jakby lepszy klimat...sama nie wiem...a jaką część z tej serii polecasz?

  OdpowiedzUsuń
 8. Mam ją na półce, ale prędko nie przeczytam bo cały czas mam egzemplarze recenzyjne do czytania, bądź z biblioteki, z których korzystam nałogowo ;P

  OdpowiedzUsuń

Nie krępuj się! Powiedz co o tym sądzisz:)