poniedziałek, 29 września 2014

"Iskra" - Amy Kathleen Ryan

" Ze schowka technicznego nieco przed nim wystawała czyjaś stopa w ciężkim bucie. Podszedł ukradkiem, nie odrywając oczu od buta. Czekał na najmniejsze poruszenie, które zmusiłoby go do ucieczki. Noga jednak nawet nie drgnęła. Pchnął drzwi i zobaczył leżącego na podłodze Harveya Markema - chłopaka, który dotąd pilnował jego celi."

Tytuł oryginału:Sky Chasers. Spark.
Wydawnictwo: Jaguar
Rok wyd:2013
Stron:407
Seria: Gwiezdni wędrowcy II
Kraj:Stany Zjednoczone
Opisałam także: "Blask"

Dwa bliźniacze statki: Nowy Horyzont i Empireum. Oba zmierzają do Nowej Ziemi, miejsca, w którym wybrane osoby rozpoczną nowe życie. Przewożą przeróżne gatunki roślin i zwierząt, by zasiedlić tą nieznana sobie planetę. W pierwszej części pt."Blask" byliśmy świadkami porwania dziewcząt, wymordowania i uwięzienia dorosłych z Empireum, buntu i ucieczki dziewcząt, pod przywództwem Waverly. Widzieliśmy walkę o władzę na Empireum, na którym pozostawieni samym sobie, Kieran i Seth, walczyli o to, kto powinien kierować resztą złogi i statkiem. W rezultacie "Blask" kończy się, gdy Seth ląduje w areszcie, Kieran zamienia się w nawiedzonego następcę Anne Mather a Waverly próbuje pogodzić się ze stratą wszystkich dorosłych.

Akcja "Iskry" toczy się głównie na Empireum. Okazuje się, że wraz z ucieczką dziewcząt, na prom dostał się ktoś z Nowego Horyzontu. Na statku znajduje się terrorysta, który uwalnia z aresztu Setha, zabija jego kolegę Maxa i kieruje cała uwagę na Setha jako winnego sabotażów. Cała załoga zajmuje się tropieniem terrorysty, Kieran próbuje odzyskać posłuch załogi, Waverly zajmuje jedynie myśl o odbiciu rodziców z Nowego Horyzontu. Z Kieranem kontaktuje się także przywódczyni Nowego Horyzontu, Anne Mather, by negocjować uwolnienie dorosłych oraz zawrarcie pokoju. Czy jest to możliwe? Co tym razem knuje Anne? Czy uda się młodym ludziom zapobiec utraceniu statku?
O tym musicie przeczytać sami.
Co do bohaterów, to nic się nie zmieniło. Wiodącą postacią w tej części jest Kieran Setha jest jakby mniej a Waverly przez większość czasu zachowuje się dość denerwująco. Akcja toczy się powoli, przyspieszając lekko w niektórych momentach. Musze powiedzieć, że pierwsza część bardziej mi się podobała, ale to chyba norma przy drugim tomie:) Zakończenie zmusza do oczekiwań na część trzecią, zwłaszcza, że rzecz tyczy Setha, którego lubię najbardziej.


Z literą w tle 
Pod hasłem 
Czytam fantastykę 
Czytam literaturę amerykańską 
Wyzwanie biblioteczne 
Czytam opasłe tomiska 

7 komentarzy:

 1. Często spotykam się z porównaniem tej serii do "W otchłani", które bardzo lubię... więc nie wiem, czy chcę czytać coś, co się powieli... ale pewnie i tak spróbuję za jakiś czas znając mnie:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja za to nie czytałam serii "W otchłani", więc nie mogę porównać:)

   Usuń
 2. Chyba się nie skusze :) Po serii "W Otchłani" raczej szybko nie sięgnę po podobną tematykę :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Słyszałam, że "W otchłani" jest lepsze, więc wcale się nie dziwię:)

   Usuń
 3. Oba tomy bardzo mi się spodobały, ale tak jak i Ty twierdzę, że pierwszy był lepszy. Coś mi się zdaje, że nie zapowiada się na kontynuację w Polsce, ale kto wie, może trzeba tylko uzbroić się w cierpliwość?

  OdpowiedzUsuń
 4. Pilnie kupię tom 2 Iskra
  Amy Kathlen Ryan
  Email krystian-kosecki@wp.pl
  Tel. 511548115

  OdpowiedzUsuń
 5. Pilnie kupię tom 2 Iskra
  Amy Kathlen Ryan
  Email krystian-kosecki@wp.pl
  Tel. 511548115

  OdpowiedzUsuń

Nie krępuj się! Powiedz co o tym sądzisz:)