piątek, 10 stycznia 2014

"Bezcenny"- Zygmunt Miłoszewski

"Czuł, że słabnie, ale obowiązek pchał go w górę. Obowiązek, ale też zwierzęcy strach. Najpóźniej o świcie wszyscy dowiedzą się, że jeden chłopak z hotelowej obsługi zniknął, połączą to z nocnymi wydarzeniami i roześlą pogoń na wszystkie strony świata. Przedarcie się na słowacką stronę i zgubienie tropów to jego jedyna szansa, aby ocalić skórę i wypełnić zadanie."

Doktor Zofia Lorentz to kobieta zadziorna, nieustępliwa, złośliwa, inteligentna i bezkompromisowa. Ma 34 lata, uprawia narciarstwo, ukończyła prawo międzynarodowe i historię sztuki, nie ma dzieci,  jest dość samotna i w miarę szczęśliwa. Pracuje w Zespole do spraw Rewindykacji Dóbr Kultury w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. Pewnego dnia zostaje wezwana do gabinetu premiera, gdzie dostaje informację, iż w pewnym prywatnym, zagranicznym mieszkaniu znajduje się poszukiwany przez nią od lat obraz Rafaela. Okazuje się, że zostały już wybrane osoby, które mają jej pomóc w odzyskaniu obrazu. Akcja ma być nielegalna a w razie wpadki rząd umywa ręce. Ryzykowna sprawa, jednak Zofia postanawia podjąć to ryzyko.I tak do jej grupy trafia emerytowany major Anatol Gmitruk, marszant Karol Boznański oraz światowej sławy złodziejka dzieł sztuki, Lisa Tolgfors. Cała czwórka wda się w niezłą aferę, która poprowadzi ich przez kilka krajów europejskich,a czyhać na nich będą prawie wszyscy.

Fabuła książki toczy się głównie wokół zaginionego dzieła sztuki. Przy okazji mamy sposobność liznąć trochę wiedzy z zakresu malarstwa, poznać historię powstawania niektórych znanych obrazów, metody sprawdzania autentyczności dzieł sztuki. Akcji jest całkiem sporo, i chociaż czasami jest wręcz niewiarygodna, to jednak bardzo wciągająca. Sytuacje i dialogi okraszone są sporą dawką dobrego humoru, bohaterowie wzbudzają sympatię a wątek zrabowanych w czasie II wojny światowej dzieł sztuki ciekawi. 

Jest to pierwsza książka pana Miłoszewskiego, jaką miałam okazję przeczytać, i muszę powiedzieć, że spodobał mi się styl autora. Książkę, pomimo sporej ilości opisów, czyta się szybko i przyjemnie. Przygody czwórki bohaterów wciągają, bawią i przyciągają do lektury. Jest to książka przygodowo- sensacyjno- historyczna,która spodoba się osobom lubiącym odkrywać tajemnice, fanom teorii spiskowych oraz wielbicielom dzieł sztuki.18 komentarzy:

 1. Ja polubiłam Miłoszewskiego po przeczytaniu kryminałów z Szackim :) "Bezcenny" mi się podobał. Teraz został mi już tylko "Domofon" do przeczytania.

  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja jestem w trakcie czytania "Uwikłania" Miłoszewskiego. Podobna mi się jego styl pisania. I na pewno sięgnę także po "Bezcennego" :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja już mam za sobą jego dwa kryminały a "Bezcenny" czeka na czytanie.

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo chętnie przeczytam. Wszędzie jej pełno, naprawdę nie wiedziałam, że to jest taka super książka.

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie znam twórczości Miłoszewskiego, ale całkiem niedawno nabyłam jego książkę ,,Uwikłanie'', którą zamierzam w wolnej chwili przeczytać. Jeśli mi się spodoba, to nie omieszkam sięgnąć także po powyższą pozycje.

  OdpowiedzUsuń
 6. To już druga recenzja tej książki Miłoszewskiego, która bierze udział w styczniowym Kryminalnym Wyzwaniu. Coś mi się wydaje, że powinnam przeczytać tę książkę.
  P.S. Recenzja dodana do wyzwania, dziękuję!

  OdpowiedzUsuń
 7. Znam tę okładkę już na pamięć, bo ostatnio często pojawiała się w różnych zestawieniach, typu - top 10 sprzedaży, top 10 empiku itd. itd. Zwykle po takie nie sięgam ;) Pierwsze skojarzenie z Danem Brownem. Ale może warto się przełamać :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Strasznie lubię Miłoszewskiego, od jego "Ziarna prawdy" nie mogłam się oderwać. "Bezcennego" też na pewno przeczytam.

  OdpowiedzUsuń
 9. Zaginione dzieła sztuki zawsze kojarzą mi się z "Vincim" ;) Miłoszewskiego znam z "Domofonu" i bardzo polubiłam zarówno styl, jak i umiejętność tworzenia atmosfery przez autora. Sięgnę po inne tytuły z pewnością :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Posiadam w domu książkę "Domofon" tego autora. Jeśli jego styl przypadnie mi do gustu, zabiorę się i za tą książkę.

  OdpowiedzUsuń
 11. jeśli o dziełach sztuki, to bardzo chętnie przeczytam:)

  OdpowiedzUsuń
 12. Zamierzam zapoznać się z twórczością autora więc po „Bezcennego” też sięgnę

  OdpowiedzUsuń
 13. Nie miałam przyjemności, ale wszyscy tak zachwycają się autorem, że z pewnością spróbuję :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Planuje się z Miłoszewskim spotkać, ale chyba bardziej ciągnie mnie do "Domofonu" :)

  OdpowiedzUsuń
 15. Chciałabym w końcu poznać powieści Zygmunta Miłoszewskiego. Ale wolałabym zacząć od "Uwikłania" albo "Domofonu";)

  OdpowiedzUsuń
 16. Na 100% przeczytam, bo mi się "Uwikłanie" podobało, a poza tym uwielbiam połączenie kryminału i sztuki. :)

  OdpowiedzUsuń
 17. Książka w moim zasięgu, więc wcześniej, czy później mam nadzieję przeczytać

  OdpowiedzUsuń

Nie krępuj się! Powiedz co o tym sądzisz:)