niedziela, 12 stycznia 2014

"Ghostman"- Roger Hobbs

"Dziś to ja jestem najlepszy w branży.Umiem zrobić skok na bank i zniknąć bez śladu w dwa dni, przy czym nikt nawet nie będzie wiedział, że tam byłem."

Ghostman- człowiek-duch, dziś jest niepewnym siebie blondynem o imieniu Mickey, jutro pewnym siebie, przebojowym, czarnowłosym Georgem. Ma kilka paszportów, kilka fałszywych kont, nigdzie nie zagrzewa miejsca na dłużej. Zawsze, gdzieś w pobliżu, czeka na niego ukryty pakiet ucieczkowy. Gotowy w każdej chwili do ucieczki, bez rodziny, bez przyjaciół, nawet bez zwykłych znajomych. Takie właśnie życie prowadzi główny bohater powieści, znany jako Jack, choć nie jest to jego prawdziwe imię. On sam prawie już nie pamięta, kim był wcześniej. Wychowany na ulicy, nie mający żadnego pomysłu na życie, zajmował się drobnymi przestępstwami do czasu spotkania Angel. To ona nauczyła go jak stać się niewidzialnym. 
"Przez lata zawodowej aktywności pomogłem w ucieczce jakiejś setce sprawców napadów na banki. Przebrania, fałszywe paszporty i prawa jazdy czy skradzione akty urodzenia nie są najważniejszą częścią mojej pracy. Liczy się przede wszystkim pewność siebie."

Pewnego dnia dwóch zbirów do wynajęcia-Moreno i Ribbson- na zlecenie znanego w świecie przestępczym ustawiacza skoków, Marcusa, robią napad na furgonetkę kasyna. Wszystko jest dopracowane w szczegółach co do minuty, mają gotowy plan napadu i ucieczki. Jednak, gdy pieniądze są już praktycznie w ich rękach, ktoś do nich strzela. Moreno ginie a ciężko ranny Ribbson z ledwością ucieka przed policją. I znika. Nikt nie wie czy żyje i gdzie się podziały pieniądze. I tu wchodzi na scenę nasz Ghostman, po którego dzwoni Marcus. Jack nie ma ochoty na tą robotę, jednak ma wobec Marcusa dług do spłacenia, więc podejmuje się odnaleźć uciekiniera i cała forsę.
Podczas poszukiwań, które rozpoczyna Jack, poznajemy także historię innego napadu na bank. Napadu, który zdarzył się pięć laty wcześniej i w wyniku błędu Jacka, spalił na panewce. Przez jego błąd Marcus, który był najlepszym ustawiaczem, stracił pozycję a Jack stał się jego dłużnikiem.
Obie historie opowiadane są naprzemiennie i niezwykle wciągają. Pełne szczegółów opisy przygotowań do skoku, perspektywy ucieczek, planowanie, rozeznanie, mety. Krwawa droga Jacke'a do odnalezienia pieniędzy pełna intryg i knowań. Psychologiczna walka z Wilkiem, samozwańczym władcą Atlantic City, który uważa, że w mieście nic nie dzieje się bez jego wiedzy i zgody.  Akcja książki nie ma przestojów, cały czas obserwujemy zmagania Ghostmana z powierzonym zadaniem i zapoznajemy się z jego historią. 

Narratorem w książce jest tytułowy bohater. I tutaj muszę powiedzieć, że nie polubiłam Jacke'a. Jest sprytny, sprawny, bystry, przebiegły, inteligentny i niestety cholernie zimny. Pewny siebie, zadufany arogant. Chociaż gdzieś w jego przeszłości można się dopatrzeć ludzkich cech, to w chwili, kiedy dzieje się akcja, Ghostman jest wyrachowanym, wypranym z emocji psem gończym i mordercą.

Książka jako całość mi się podobała. Wciągnęła mnie opowieść z przestępczego świata, w którym bohaterami są ludzie zajmujący się wszystkim, co związane z łamaniem prawa. Oprócz jednaj agentki FBI praktycznie wszystkie postaci zajmują się przestępstwami. Autor ma fajny, zajmujący styl, który czyta się szybko i z zainteresowaniem. Dopatrzyłam się paru nieścisłości, w tym jedną rażącą, nie wiem jednak czy to niedopatrzenie autora, czy może kogoś innego. Mimo tego uważam książkę za mocną, ciekawą, typowo męską, dość brutalną lekturę, w której brak jakichkolwiek wątków sercowych, jest natomiast sporo dobitnych opisów morderstw.
Jeśli chcesz się zanurzyć w świecie Ghostmana, poznać tajniki znikania i planowania napadów na banki, jeśli chcesz uczestniczyć w poszukiwaniach zaginionych pieniędzy zostawiając za sobą rząd trupów, jeśli lubisz dosadny język i wartką akcję, to jest to książka dla Ciebie:)


9 komentarzy:

 1. Okładkę kojarzę, ale nie przypominam sobie, bym czytała jakąś recenzję tej książki wcześniej. Bardzo zachęcająca i ciekawa recenzja. Z chęcią bym tę książkę przeczytała :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo podobała mi się ta książka, można z niej zrobić niezły film, a jeśli chodzi o Jacka to jest uroczy, prawdziwy z niego zimny drań :-)

  OdpowiedzUsuń
 3. Zapowiada się bardzo ciekawie:)

  OdpowiedzUsuń
 4. Czytałam i bardzo mi się podobało.

  OdpowiedzUsuń
 5. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 6. Główny bohater to z pewnością interesująca postać. Całość intryguje. Chociaż, jeśli nie polubię Jacka, będzie mi się ciężko czytać tę powieść.

  OdpowiedzUsuń
 7. Ale fajna książka. I ja jej nie czytałam? :))

  OdpowiedzUsuń
 8. W końcu coś bez romantycznych wątków :D Nie zaprzeczę, że nie jest mi to kompletnie potrzebne do szczęścia. Morderstwa cenię o wiele wyżej :P

  OdpowiedzUsuń
 9. gdzies czytałem o tej książce ostatnio i skoro piszesz ze męska rzecz, to z pewnością coś dla mnie..

  OdpowiedzUsuń

Nie krępuj się! Powiedz co o tym sądzisz:)