czwartek, 10 września 2015

"Milcząca dziewczyna" - Tess Gerritsen


Tytuł oryginału:  The Silent Girl
Wydawnictwo: Albatros
Cykl:  Rizzoli/Isles (tom 9)
    Rok wyd:2012
Stron:429
Kraj:Stany Zjednoczone

Na dachu pewnego budynku zostają znalezione zwłoki młodej kobiety. Ubrana na czarno ofiara została w precyzyjny sposób pozbawiona głowy a jej odcięta ręka wciąż trzyma pistolet.

Od kilkunastu lat, w niewyjaśnionych okolicznościach znikają młode dziewczyny. Wszelki ślad po nich ginie a rodziny co roku otrzymują anonimowe wiadomości przypominające o zaginionych.

Dziewiętnaście lat wcześniej pewien chiński kucharz wychodzi na salę restauracyjną i zabija wszystkich będących tam gości, po czym popełnia samobójstwo.

Po ulicach Bostonu grasuje tajemnicza istota. Ktoś, kto porusza się niczym cień, niewidzialny dla zwykłych śmiertelników, sieje śmierć i strach. A jednak nie może być kimś złym skoro ratuje życie policjantce.

Jane Rizolli się zmieniła. Dojrzała, stała się bardziej wyważona, mniej spontaniczna. Ma dla kogo żyć i na kartach książki widać, jak bardzo jej na tym życiu zależy. Sprawa kobiety zamordowanej na dachu restauracji, w której wiele lat wcześniej miała miejsce masakra, staje się dla Jane niezrozumiała, tajemnicza i niebezpieczna. Wszystkie wątki śledztwa, włącznie z tajemniczą postacią, prowadzą Jane w rejony Chinatown i krążących tam legend o Małpim Królu, mistrzach sztuk walki i zemście.

Doktor Maura została w tej części odsunięta na boczny tor. W wyniku zeznań na niekorzyść pewnego policjanta, Maura staje się niemile widziana i nawet Jane ciężko jest zrozumieć, że przyjaciółka musi iść za głosem swego sumienia. Maura zupełnie nie pasowałaby do prowadzonego śledztwa, w którym nic nie jest czarne ani białe, pełno w nim niepowiedzeń i nieoczywistości a Jane musi działać niekonwecjonalnie.

Tess Gerritsen dała niezły popis. Świetnie wykreowała atmosferę panującą w chińskiej dzielnicy Bostonu, ukazując ten inny świat widziany oczyma obcego. Mity, legendy, mistycyzm. Całkowicie inna mentalność mieszkających tam ludzi. Honor, miłość, zemsta. Inne smaki, inne zapachy. Ludzie, którzy chcą zachować tradycje, kierują się innymi zasadami a jednak są do nas bardzo podobni. Tak samo kochają, marzą i snują plany na przyszłość.

"Pozbawieni więzi z naszymi przodkami jesteśmy samotnymi drobinami kurzu znoszonymi przez prąd i zagubionymi, do niczego i nikogo nieprzywiązanymi."

 Akcja książki jest bardzo dynamiczna i wciąga od samego początku. Ta część serii o Jane jest trochę inna, bardziej dojrzała, przemyślana. Nie jest tylko kolejnym thrillerem dzięki temu, że autorka nie skupiła się tylko i wyłącznie na mnożeniu trupów, a pociągnęła bardzo sprawnie wątek Małpiego Króla, dzięki czemu śledztwo jest naszpikowane mistycznymi wątkami. Bardzo fajnie się to czyta, gdyż atmosfera w niektórych momentach robi się mroczna i gęsta. Trzyma w napięciu i naprawdę ciężko się od niej oderwać. 
Polecam nie tylko fanom autorki. "Milcząca dziewczyna" to kawał dobrego thrillera, pełnego akcji, napięcia, okraszonego orientalnymi wątkami pozwalającymi lepiej zrozumieć chińską kulturę.


Wyzwanie bibioteczne
W 200 książek dookoła świata
Czytam opasłe tomiska

7 komentarzy:

 1. Noo, dobrze wiedzieć, ze Gerritsen wciąż w formie i nie zawodzi czytelników :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Póki co mam w planie inną książkę autorki - jeśli jej proza mi się spodoba, może sięgnę i po ten tytuł :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Tess Gerritsen to jedna z moich ukochanych pisarek :) Czytałam większość jej książek :) A teraz w domu mam przedpremierowy egzemplarz jej najnowszej powieści :) Lada moment zacznę czytać :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Wstyd się przyznać, że jeszcze nie poznałam pióra Gerritsen... Muszę w końcu nadrobić zaległości. :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Mam za sobą dwie książki autorki, jedna mnie całkowicie omamiła, a druga zawiodła. Ale na pewno sięgnę po kolejne!

  Bookeaterreality

  OdpowiedzUsuń
 6. Kiedyś muszę przeczytać cały ten cykl. Te tomy, które znam, były świetne!

  OdpowiedzUsuń

Nie krępuj się! Powiedz co o tym sądzisz:)