wtorek, 5 listopada 2013

"Przez burze ognia"- Veronica Rossi

Autor:Veronica Rossi
Wydawnictwo:Otwarte , Styczeń 2012
ISBN:978-83-7515-254-8
Liczba stron:368
Wymiary:140 x 205 mm
Redaktor:Eliza Kasprzak-Kozikowska
Tłumaczenie:Joanna Dziubińska
 
  Coś mnie ostatnio wzięło na fantastykę:) Chyba w październiku przesadziłam z kryminałami.

Świat przedstawiony w książce jest bardzo różnorodny. Z jednej strony mamy świat Arii, czyli odseparowane od środowiska ogromne kopuły, które chronią ludność przed burzami eterycznymi i chorobami. Z drugiej strony jest świat Perry'ego, w którym na każdym kroku czyha niebezpieczeństwo, ludzie żyją w plemionach, zdani na łaskę natury i zdolności wodza do zdobywania pożywienia.W tym świecie istnieją także ludzie obdarzeni dodatkowymi zmysłami: sokolim wzrokiem, niebywałym słuchem czy węchem. 
W świecie Arii życie toczy się właściwie na niby. Dzięki wizjerom ludzie żyją w wirtualnej rzeczywistości, nie znają bólu, strachu czy fizycznego kontaktu. Siedząc w szarym pokoju można się znaleźć na tropikalnej wyspie, w muzeum czy operze. Wizjer czyli zakładka na oko, umożliwiająca kontakt ze wszystkimi, jest jakby częścią ich ciała. Bez niego są bezradni. Wychowani w przeświadczeniu, że na zewnątrz czeka ich tylko śmierć, nazywają świat poza kopuła Umieralnią.
W wyniku pewnego wydarzenia świat Arii i Perry'ego stanie się wspólnym światem, w którym każde z nich będzie dążyło do swojego celu. Aria zrobi wszystko, by odnaleźć matkę a Perry nie ustanie, póki nie odnajdzie bratanka. I jak można się domyślić,ich wspólna podróż obfitować będzie w niebezpieczne przygody a zakończy się wielkim uczuciem.

Muszę powiedzieć, że jestem pozytywnie zaskoczona. Książka bardzo mnie wciągnęła a świat wykreowany przez autorkę jest tak bogaty i złożony, że nie można się oderwać. Występuje tu kilka fajnych postaci drugoplanowych, a postacią negatywną staje się ktoś, po kim bym się tego nie spodziewała. Wątek miłosny nie jest wątkiem przewodnim, z czego się bardzo cieszę, bo wtedy książka stałaby się zbyt mdła jak dla mnie.
Ciekawa fabuła, nietuzinkowe postaci, przystępny język, dynamiczna akcja, plastyczne opisy światów, wszystko to sprawia, że książka jest bardzo miłym przerywnikiem w naszej coraz zimniejszej rzeczywistości.

Czytam fantastykę

19 komentarzy:

 1. I ja ostatnio przesadziłem z kryminałami, teraz czas odsapnąć na rzecz innych gatunków :-) Za fantastyką nie szaleję, ale jeśli książka trafi się w fajnej cenie, czemu by nie - skoro wciągająca, nie mam więcej pytań :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja też nie jestem wielką fanką fantasy ale czasami muszę odsapnąć od krwi:) A że córka mnie namawia,więc czemu nie:D Zdarzają się świetne książki przy tej okazji.

   Usuń
 2. Fantastykę czytuję rzadko, ale mam zamiar sięgać częściej, bo faktycznie kryminały mogą się przejeść, a to miła odskocznia, chociaż jestem otwarta na każdy typ literatury :) Pozdrawiam ciepło w ten szary dzień :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Tę książkę polecała mi moja siostra:) Kiedyś z pewnością po nią sięgnę:)

  OdpowiedzUsuń
 4. Tak czasami jest, że nadmiar szkodzi zdrowi, też mi się to zdarza, dlatego w moje biblioteczce jest jest miszmasz gatunkowy :-)
  Przez Burzę Ognia kupiłam chyba rok temu i niestety jeszcze jej nie przeczytałam, ale jak nastąpi u mnie zmęczenie materiału czytaj kryminału, to na pewno się za nią wezmę.

  OdpowiedzUsuń
 5. Pozytywna opinia bardzo mnie cieszy, bo mam tę książkę na półce :) Gdyby doba była dłuższa to pewnie zaczęłabym ją dziś czytać ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. mam wielką ochotę sprawdzić jak będzie mi się czytać tę książkę.

  OdpowiedzUsuń
 7. Kurczę, a miałam okazję kupić książkę po promocyjnej cenie ;/
  Straciłam swoją szansę ;/

  OdpowiedzUsuń
 8. Ja też lubię od czasu do czasu poczytać lżejszą fantastykę a powyższa książka wyjątkowo mnie zaciekawiła swoją tematyką, więc tym bardziej się za nią rozejrzę.

  OdpowiedzUsuń
 9. Zapowiada się ciekawie. jeżeli trafię na promocję to chętnie kupię :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Książka cierpliwie czeka na swoją kolej :) Cieszę się, że czeka mnie intrygująca lektura :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Fantastyki zazwyczaj nie czytam, ale akurat ta pozycja mnie zainteresowała :) Coś czuję, że mogłabym z nią spędzić ciekawe popołudnie :)
  Pozdrawiam i zapraszam do mnie :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Na tę książkę poluję odkąd pojawiła się w zapowiedziach wydawnictwa :) Może kiedyś będzie mi dane ją przeczytać :)
  PS. recenzja dodana do wyzwania "Czytam Fantastykę"

  OdpowiedzUsuń
 13. Oba tomy już za mną. Świetna, wciągająca książka:)

  OdpowiedzUsuń
 14. Jedna z moich ulubionych serii!

  OdpowiedzUsuń
 15. Niestety nie lubię fantastyki. Chyba że jest w niej motyw wampirów, wilkołaków lub czarodziejów :P

  OdpowiedzUsuń
 16. Wolę jak czytasz kryminały. Łatwiej mi wyłowić coś dla siebie. :D

  OdpowiedzUsuń

Nie krępuj się! Powiedz co o tym sądzisz:)