sobota, 12 marca 2016

"Chcę Cię usłyszeć" - Diane Chamberlain

Tytuł oryginału:Breaking the Silence.
Wydawnictwo:Prószyński i S-ka
Tłumaczenie:Agnieszka Barbara Ciepłowska
    Rok wyd:2016
Stron:456
Kraj: Stany Zjednoczone
Dla Laury Brandon nastał czas smutku. Jej ukochany ojciec, który samotnie ją wychowywał od siódmego roku życia i zaszczepił w niej miłość do astronomii, jest umierający. Tuż przed śmiercią ojciec wymusza na Laurze obietnicę, która nie ma dla niej żadnego sensu. Laura postanawia, że spełni życzenie ojca i odwiedzi w domu opieki kobietę, o której nigdy nie słyszała. Ta decyzja budzi w jej mężu niespodziewany sprzeciw i doprowadza w efekcie do dramatu. Cierpiący na depresję Roy popełnia samobójstwo a świadkiem tego jest pięcioletnia córka Laury, Emma, która pod wpływem tego traumatycznego przeżycia przestaje mówić. Laura zawiesza swoją karierę, całkowicie oddając się córce i staraniom, by wyleczyć ją z mutyzmu. Przez pół roku zapomina o wszystkim. Lecz gdzieś w głębi uwiera ją fakt, że nie spełniła obietnicy danej ojcu. I w końcu wyrusza na spotkanie z Sarah Tolley, by poznać dzięki niej historię, o jakiej jej się nie śniło.

Diane Chamberlain stworzyła naprawdę rewelacyjną powieść. Książka porusza wiele trudnych tematów, z których najważniejszym jest walka z mutyzmem. Ale jest również  życie z człowiekiem pogrążonym w depresji,  choroba Alzheimera, podejście do osób umysłowo chorych.
Kreacja bohaterów przechodzi najśmielsze oczekiwania. Każda z postaci wyjęta jest wprost z życia, ich zachowanie jest wiarygodne i naturalne. Laura jako wdowa, matka, kobieta sukcesu, rozdarta pomiędzy pracą a dzieckiem, obarczona poczuciem winy za śmierć męża, przerażona i zrozpaczona stanem swojej córki i jednocześnie nie mogąca oprzeć się ciekawości co do osoby Sarah. Sarah, staruszka owładnięta przez chorobę, która sprawia, że nie pamięta dnia wczorajszego, natomiast idealnie potrafi odtworzyć zdarzenia sprzed dziesiątek lat. Niezaradna i zagubiona a jednocześnie silna i słodka. Z jej opowieści wyłania się historia smutnego dzieciństwa, pięknej miłości i tragedii łamiącej życie. Dzięki Sarah mamy także możliwość zajrzenia do szpitala psychiatrycznego i poznać innowacyjne metody leczenia z lat pięćdziesiątych.

"Chcę cię usłyszeć" to także opowieść o miłości, rodzicielstwie i poświęceniu. Rozłożona na dwie płaszczyzny czasowe, w doskonały sposób łączy dwie pozornie niemające związku historie, w jedną całość dającą zaskakujące rozwiązanie. Naturalne dialogi, mistrzowski styl i niebanalna fabuła sprawiają, że książka wciąga, wzrusza, intryguje. Niejednokrotnie podczas lektury doznawałam ścisku serca i rosnącą gulę w gardle. Emma, jako pięcioletnia dziewczynka, która w wyniku przeżytego dramatu postanowiła się nie odzywać jest postacią bardzo dobrze skonstruowaną. Widać, że autorka poświęciła sporo czasu tematowi mutyzmu. Nie wyobrażam sobie nawet co musi czuć matka, do której nie chce się odzywać dziecko. Ta bezradność, przykrość i strach, że tak już będzie zawsze. Za serce chwyciła mnie zarówno historia dziejąca się w teraźniejszości, jak i ta, którą poznajemy dzięki Sarah. Obie są słodko - gorzkie, wywołujące zarówno uśmiech, jak i łzy.

"Chcę cię usłyszeć" to znakomicie napisana powieść, w której nie znalazłam żadnej wady. Na pochwałę zasługuje też zarówno tłumaczenie, jak i korekta. Brak jakichkolwiek błędów. Przyjemna czcionka. Przyciągająca okładka. Rozkoszowałam się lekturą od początku do końca i uważam, że to najlepsza książka tej autorki.


Cztery pory roku
Gra w kolory
Czytamy powieści obyczajowe
Czytam opasłe tomiska
ABC czytania

9 komentarzy:

 1. Mam w planach tę książkę, już się nie mogę doczekać :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Powieści tej autorki często zbierają dobre opinie :) Książkę mam już na czytniku, ale nie wiem jeszcze kiedy się za nią zabiorę.

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie znam tej autorki a przynajmniej nie kojarzę :) Ale naprawdę żadnej wady? Nic cię nawet odrobinkę nie zirytowało? Pozdrawiam Pośredniczka

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Naprawdę:) Nie było w niej ani jednej irytującej mnie wady:)

   Usuń
 4. Mam ochotę na przeczytanie tej powieści :) Fabuła choć smutno się prezentuje, zapowiada się ciekawie :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo lubię książki Diane Chamberlain, choć nie wszystkie podobały mi się równie mocno. "Chcę cię usłyszeć" zapowiada się smakowicie :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Na pewno poszukam, książki pisarki wzbudzają emocje, a ogromnym plusem są bohaterowie jak żywi i ich historie chwytające za serce.

  OdpowiedzUsuń
 7. Książka czeka na czytniku. Jestem przekonana, że przypadnie mi do gustu, bo lubię taką tematykę. :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Ostatnio wzbogaciłam się o pięć książek tej autorki, ale ruszyć z nimi nie mogę, ubolewam nad tym, bo wiem, że to udane lektury.

  OdpowiedzUsuń

Nie krępuj się! Powiedz co o tym sądzisz:)