środa, 6 kwietnia 2016

"Złączeni" - Carol Cassella


Charlotte pracuje w szpitalu na oddziale intensywnej terapii. Trafiają do niej pacjenci w stanie ciężkim, tacy, którzy walczą o życie. Jej zadanie nie jest łatwe. Ma sprawić, by nikt nie umarł. Śmierć pacjenta jest dla niej porażką osobistą a odłączenie kogoś od aparatury podtrzymującej życie sprawia
jej ból. Ta czterdziestoletnia kobieta jest lekarzem z powołania. Takim, pod którego opieką każdy
Tytuł oryginału:Gemini.
Wydawnictwo:Prószyński i S-ka
Tłumaczenie:Magdalena Moltzan-Małkowska
    Rok wyd:2015
Stron:416
Kraj: Stany Zjednoczone
chciałby się znaleźć w krytycznej sytuacji. Charlotte walczy o swoich pacjentów, często narażając się władzom szpitala swoim zapałem i bezkompromisowością. W życiu osobistym od jakiegoś czasu wiedzie jej się całkiem nieźle, związana jest bowiem z mężczyzną, który wiele dla niej znaczy i z którym wiąże duże nadzieje na przyszłość. W jej życiu wiele się zmienia wraz z nową pacjentką. Pod jej skrzydła trafia ofiara potrącenia przez samochód. Kobieta jest w stanie krytycznym, znajduje się w śpiączce a funkcje jej organizmu nadzorują maszyny. Nikt nie zna jej tożsamości, nie można więc znaleźć nikogo, kto decydowałby o jej leczeniu. Charlotte, w której nieznajoma budzi smutek i ciekawość, postanawia ustalić jej personalia. Nie może się bowiem pogodzić z tym, że o życiu pacjentki będzie decydował kurator. Ktoś, kto nic o niej nie wie, nie zna jej losu ani marzeń.

Reney to dziewczynka, która jako małe dziecko została porzucona przez matkę. Wychowuje ją kochający, lecz nie młody już dziadek, człowiek surowy lecz sprawiedliwy. Dziewczynka nie ma zbyt wiele, jednak czuje się szczęśliwa. Ma kogoś, kto ją kocha, uwielbia wolność i swoje farby. Reney bowiem maluje. Patrząc z boku, rzuca się w oczy jej samotność i izolacja, zamknięcie w hermetycznym otoczeniu i brak szerszych perspektyw. Dziewczynka na razie tego nie odczuwa. Kiedy w jej otoczeniu pojawia się o rok młodszy chłopiec, Reney początkowo nie jest zadowolona, dokucza mu i traktuje dość nieprzyjemnie. Z czasem dzieciaki stają się przyjaciółmi, na czas wakacji są nierozłączni a z czasem rodzi się w nich uczucie. Niestety los sprawia, że ich życie toczy się zupełnie innymi torami. Życie Reney niestety nie jest usłane różami a jej największe marzenie o pełnej, szczęśliwej rodzinie nie chce się spełnić.Dwa wątki powieści opowiedziane są naprzemiennie. Dwutorowo tocząca się  akcja rozgrywa się zarówno w przeszłości, jak w teraźniejszości. Fabuła ma spójną konstrukcję i sprawia, że oba wątki logicznie się ze sobą łączą opowiadając nam historię różnych odcieni miłości, samotności, lojalności i poświęcenia. "Złączeni" to sprawnie napisana powieść, w której bohaterowie są wielowymiarowi, dobrze scharakteryzowani i budzący sympatię. Podobała mi się zarówno opowieść o pełnej poświęcenia lekarce, która pracę traktuje jak powołanie, jak i opowieść o małej dziewczynce, której los nie szczędzi trudności. Nie jest to powieść wesoła, próżno w niej szukać optymistycznych momentów, zmusza jednak do refleksji i budzi sporo emocji. To opowieść o ludzkich losach, w których wpływ na życie postaci mają zarówno ich wybory, jak i ślepy traf. Tym, co podobało mi się najbardziej, jest przede wszystkim nietuzinkowa fabuła. Nie spotkałam się jeszcze z taką problematyką, ani tym bardziej z takim rozwiązaniem. Bohaterowie są dobrze wykreowani, tempo akcji równe, historia wciągająca i ciekawa. Powieść nie wzbudziła we mnie takich emocji jak niedawno czytane "Pęknięte odbicie", również z serii "Kobiety to czytają!", mimo to uważam, że jest to bardzo dobrze napisana książka, poruszająca trudne, wzbudzające emocje tematy.

Czytamy powieści obyczajowe
Czytam opasłe tomiska
Gra w kolory

8 komentarzy:

 1. Ja też uważam ze jest to bardzo dobrze napisana książka :)

  OdpowiedzUsuń
 2. We mnie też książka nie wzbudziła jakichś większych emocji, ale czytało mi się ją dobrze. Miło spędziłam przy niej czas i nawet trochę mnie zaskoczyła :). Choć momentami strasznie mi się dłużyła...

  OdpowiedzUsuń
 3. Mam zamiar się skusić jak będzie ku temu okazja, bo wydaje mi się, że książka zasługuje na moją uwagę i jest dość dobra ;)


  Pozdrawiam serdecznie i zapraszam do siebie ;)
  http://tylkomagiaslowa.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 4. Dobra powieść. Może nie zwala z nóg, ale intryguje. :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Od kilku miesięcy mam ją na telefonie ale nie mogę się wczytać, zaczynałam kilka razy ale nie pociąga mnie. Niestety

  OdpowiedzUsuń
 6. Mam na półce :) Mimo, że recenzje są różne, sama chcę się przekonać, jak to jest...

  OdpowiedzUsuń
 7. Czyżby Charlotte była biologiczną matką Reney?
  Opis fabuły ciekawi, ale nie do tego stopnia żeby uporczywie się o nią starać.

  OdpowiedzUsuń
 8. Hey Everybody,

  Below are the most recommended BITCOIN exchanges (BUY/SELL):
  Coinbase: $1 minimum exchange
  CoinMama

  Earn free Bitcoins with the best bitcoin faucet rotator:
  IACBit.org Faucet Rotator

  OdpowiedzUsuń

Nie krępuj się! Powiedz co o tym sądzisz:)