środa, 15 maja 2013

"Zimna stal"- Paul Carson

Jennifer Marks jest trudną nastolatką. Uczęszcza do prywatnej szkoły, jej ojciec jest znanym chirurgiem a ona w ramach relaksu wraz z koleżanką sprzedaje swoje ciało, by mieć pieniądze na narkotyki. Żyjąc na krawędzi młoda dziewczyna sprowadza na siebie śmierć. Pewnego dnia jej zwłoki zostają znalezione w parku.
Sprawa staje się priorytetowa dzięki ministrowi zdrowia, który dzięki pracy ojca Jennifer i dwóch innych chirurgów ma nadzieję na otrzymanie olbrzymiego grantu. Naciski z góry nie podobają się prowadzącemu śledztwo komisarzowi dublińskiej policji, Jimowi Clarkowi. Niepełnosprawny Jim, który prawie stracił nogę podczas wcześniejszej akcji, jest policjantem skrupulatnym i bystrym. Nie omija żadnego szczegółu, dzięki czemu ma świetne wyniki. Nie idzie na łatwiznę i mimo, iż ma już podejrzanego, nadal szuka wszystkich nitek sprawy.
Frank Clancy z kolei jest hematologiem, który szukając przyczyny choroby u swoich pacjentów, trafia na dziwny ślad, prowadzący do Fundacji Serca.  Pragnąc wyjaśnić przyczyny ich zgonu naraża siebie i swoją rodzinę na wielkie niebezpieczeństwo.

"Zimna stal" to typowy thriller polityczno-medyczny.  Akcja jest prowadzona sprawnie, choć niezbyt szybko. Bohaterowie są dobrze zarysowani, śledztwo nie naciągane, historia ukazuje skorumpowane korporacje medyczne i machlojki w świecie polityki. Świetnie zarysowana jest sylwetka głównego podejrzanego- Micko Kelly'ego- który jest szalonym ćpunem, agresywnym, wyniszczonym, nie mającym praktycznie styczności z rzeczywistością. Opis jego szaleństwa, wizji, napadów szału jest rewelacyjny, zwłaszcza opis napadu w więzieniu.

Książkę czyta się dobrze, mimo niewielu morderstw jest ciekawa. Akcja toczy się dość powolnie choć w końcówce nieco przyspiesza. Jest to dobra lektura dla fanów wolno i dokładnie prowadzonych śledztw, na leniwe wieczory nadaje się idealnie.


Baza recenzji Syndykatu ZwB
Przeczytam tyle,ile mam wzrostu:3cm


16 komentarzy:

 1. podobne tematyki interesowały m,nie w liceum - teraz jednak odpuszczam :( nie skreślam tytułu całkiem, ale pass na dziś.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nic na siłę:) Ja w liceum czytałam horrory:)

   Usuń
 2. Nie znam autora, raz tylko udało mi się przeczytać thriller medyczny, nawet autora nie pamiętam. Ale wydaje mi się,że Carlson wart jest uwagi, bo na pewno wie, o czym pisze, to w końcu lekarz, który publikuje fachowe materiały medyczne. Nazwisko mieć będę na uwadze.
  -----
  Witam w wyzwaniu, cieszy mnie Twoja decyzja :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję:-)
   Pewnie czytałaś Palmera, bo on jest dość znany w tej dziedzinie.

   Usuń
 3. ""Zimna stal" to typowy thriller polityczno-medyczny." Tyle mi wystarczy :D Dodaję tą książkę do mojej listy "Musisz przeczytać" :)

  OdpowiedzUsuń
 4. No i podziękował:) Wahałam się, czy przeczytać, ale Twoja recka mnie zachęciła (podejrzewam, że to będzie coś dla mnie), więc już nie będę się zastanawiać:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam nadzieję, że Ci się spodoba, chociaż nie jest zbyt krwista:)

   Usuń
 5. Właśnie niedawno sobie zamówiłam tę książkę. Zapowiada się naprawdę ciekawie.

  OdpowiedzUsuń
 6. Hasło "thriller polityczno-medyczny" nieco mnie odstrasza;) Ale niewykluczone, że tak naprawdę książka mi się spodoba, ogólnie lubię thrillery. Wszystko jeszcze zależy od sposobu prowadzenia narracji.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Miałem napisać to samo, ale mnie uprzedziłaś, więc dzisiaj zrobię wam na złość i nie napiszę nic :P

   Usuń
  2. Bardziej medyczny, polityka jest jednym z wątków:) Tak naprawdę jest to dobry kryminał.

   Usuń
  3. @Luckyluke Ty złośliwcze:)

   Co do narracji to jest trzecioosobowa, dialogi nie są sztywne, czyta się całkiem dobrze:)

   Usuń
 7. Zachęcająca opinia, a ja dawno nie czytałem interesującego thrillera medycznego. Chętnie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję:)
   Jeśli lubisz nieśpieszną akcję to powinna się spodobać.

   Usuń

Nie krępuj się! Powiedz co o tym sądzisz:)