sobota, 29 czerwca 2013

"Przemów i przeżyj"- Sophie Hannah

Naomi Jenkins to kobieta sukcesu. Już na studiach udało jej się stworzyć i sprzedać firmie Adobe nowy format czcionki. Za uzyskane pieniądze utworzyła firmę produkującą zegary słoneczne i odniosła sukces. Przez wszystkich jest postrzegana jako osoba spełniona i szczęśliwa. Lecz Naomi skrywa w sobie sekret. W jej przeszłości wydarzyło się coś, co zniszczyło jej świat. Została brutalnie zgwałcona, poniżona, zbrukana. Nikt nie zauważył zmian w jej zachowaniu, nawet najbliższa przyjaciółka nie zorientowała się co ją spotkało. Naomi żyła. pracowała, udzielała się towarzysko tak jak dotychczas, jednak jej psychika doznała poważnego uszczerbku. I dopiero poznawszy Roberta, Naomi otworzyła się na uczucia. Robert to facet przywiązujący wielką wagę do szczegółów, pedant i milczek. Jak mówi przyjaciółka Naomi - typowy sztywniak.Yvone nie może zrozumieć uczucia, jakim Naomi obdarzyła Roberta. Nie dość, że facet jeździ ciężarówką, ma swoje dziwactwa, to w dodatku jest żonaty. Lecz bezsprzecznie Naomi jest z nim szczęśliwa. Do czasu, kiedy Robert nie pojawia się na umówionym, cotygodniowym spotkaniu. Przerażona zgłasza na policji jego zaginięcie, lecz oczywiście jako kochanka, nie zostaje potraktowana poważnie. Czuje, że stało się coś złego, podejrzewa żonę o maczanie palców w zniknięciu kochanka. I widzi, że policja nie kiwnie palcem, by jej pomóc. Dlatego ponownie idzie na policję i zgłasza gwałt, o który oskarża Roberta. Zmusza tym policję do poszukiwań. Jak to się skończy? Przeczytajcie sami.

Narracja w książce jest podzielona na dwie części, które się przeplatają. W jednaj części narratorką jest Naomi, która opowiada wszystko Robertowi. Dzięki temu poznajemy jej tok myślenia, uczucia i tragiczne wydarzenia opowiedziane od strony ofiary. Druga narracja jest trzecioosobowa i dotyczy głównie toczącego się śledztwa i jego bohaterów. 
Sprawa zaginięcia przekształca się nagle w sprawę seryjnego gwałciciela. Dość szczegółowo opisane są sceny gwałtu, towarzyszące im uczucia kilku różnych kobiet oraz ich próby poradzenia sobie z problemem.
Książkę czyta się dobrze, czasami nawet bardzo dobrze. Niestety mnie przeszkadzało to, iż jest bardzo nierówna. Są momenty, kiedy nie mogłam oderwać się od czytania. Ale są i takie, w których akcja mi się dłużyła. Jednak całość uważam za całkiem dobry thriller psychologiczny o dość zawiłej intrydze i może zbyt wielu zbiegach okoliczności:)

Przeczytam tyle,ile mam wzrostu: 3,3cm

14 komentarzy:

 1. Hmmm, specjalnie szukać jej nie będę, ale jak ją spotkam to przeczytam.

  OdpowiedzUsuń
 2. Mam wypożyczoną tę książkę, a teraz czytam najnowszą powieść Sophie Hannah "Trauma", ale zdecydowanie najlepsza "Twarzyczka" - jeżeli zamierzasz jeszcze czytać ksiązki tej autorki to polecam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jasne, że będę czytała:) O "Twarzyczce" słyszałam i mam zamiar jej poszukać. Przypuszczam, że przeczytam wszystkie książki autorki.

   Usuń
  2. Też mam zamiar przeczytać wszystkie książki tej autorki:)
   Pozdrawiam

   Usuń
 3. Szkoda, że momentami książka jest nierówna, ale mimo to i tak mam ochotę na dobry thriller psychologiczny, więc się za nią rozejrzę.

  OdpowiedzUsuń
 4. Brzmi zachęcająco mimo drobnych mankamentów, ciekawi mnie ta historia :-)
  Pozdrawiam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo lubię Sophie Hannah, chociaż nie wszystkie jej książki są równe, niektóre są doskonałe inne odrobinę gorsze.

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie ma książek idealnych, ale rzeczywiście te nudne momenty mogą wkurzać. Podziękuje - przynajmniej na razie.

  OdpowiedzUsuń
 7. Pomimo nierówności o której piszesz, dałabym szansę tej książce.

  OdpowiedzUsuń
 8. Zaciekawiłaś mnie bardzo :) sama chętnie się przekonam jakie wrażenie zrobi na mnie ta powieść:)

  OdpowiedzUsuń
 9. Lubię dobre thrillery psychologiczne, a fabuła wydaje mi się wciągająca na tyle, że jestem skłonna przymknąć oko na te nudnawe momenty - przynajmniej do czasu aż sama się nie przekonam jakie na mnie książka zrobi wrażenie :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Zaraz sprawdzę, czy jest w bibliotece. Chetnie przeczytam.

  OdpowiedzUsuń
 11. Lubię thrillery psychologiczne, dlatego chyba dam szansę tej książce. :)

  OdpowiedzUsuń

Nie krępuj się! Powiedz co o tym sądzisz:)