poniedziałek, 14 października 2013

"Kolor bursztynu"- Hanna Cygler

Bardzo ciepła, fajnie napisana powieść obyczajowa z lekkim wątkiem kryminalnym.
Aniela Lisiecka zwana Nelą,to kobieta po trzydziestce samotnie wychowująca dwójkę dzieci. Pracując w muzeum próbuje związać koniec z końcem,jednak wciąż nie może wyjść z długów. Nie dość tego jest kobietą pogrążoną w kompleksach, szarą myszką, samotnicą przekonaną,że nic dobrego jej już w życiu nie spotka. Wychowywana przez babcię, odrzucona przez matkę,całe życie czuje,że nie zasługuje na miłość.
Kiedy trzy lata wcześniej poznała smak miłości i szczęścia,jej narzeczony Wiktor, popełnił samobójstwo. Jednak Nela nie wierzy,że mógł się zabić, Ostatnią osobą jaką widziała przy drzwiach Wiktora był młody mężczyzna.Czy to on zabił jej ukochanego? Nela jest przekonana,że tak. Jednak nie zna jego nazwiska, nie wie,gdzie go szukać. Mimo to przysięga sobie,że kiedyś wyjaśni zagadkę śmierci narzeczonego.
Trzy lata później siedząc jak zwykle w muzeum, własnym oczom nie wierzy,widząc właśnie tego mężczyznę.  Postanawia go śledzić, dowiedzieć się o nim wszystkiego a następnie znaleźć dowody jego winy. A że akurat dostaje pieniądze w spadku po zmarłym ojczymie,rzuca pracę i oddaje się swojej zakrawającej na chorobę pasji wnikania w życie Kaja Hansona. Co z tego wyniknie?

Bardzo fajnie mi się tę książkę czytało. Akcja rozgrywa się głównie w Gdańsku, wśród artystów i jubilerów,a zwłaszcza wśród wytwórców biżuterii z bursztynami. Główna bohaterka przechodzi ogromną metamorfozę,chociaż nadal pozostaje sobą. Niektóre osoby okazują się nie być takimi,jakimi je widzieliśmy na początku,a wątek kryminalny na końcu staje się dość dramatyczny. Wszyscy bohaterowie są niepowtarzalni i ciekawie zarysowani a akcja nieprzerysowana. Dialogi są dobre, czasami dość zabawne.
Jest to książka o miłości,przyjaźni,macierzyństwie,zdradzie,przetrwaniu, morderstwie, bursztynach a także o hafciarstwie:) Dla każdego coś dobrego:D

Polacy nie gęsi...
Trójka e-pik
Czytamy polskie kryminały
Kryminalne Wyzwanie

16 komentarzy:

 1. nie wiedziałam, że jest tam wątek kryminalny... ale mam w planach :)

  OdpowiedzUsuń
 2. jakoś ta książka za bardzo kojarzy mi się z moim życiem...raczej na czas obecny odpuszczę, chociaż nie mówię nie na przyszłość :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Lubię książki tej Autorki. Ta również bardzo mi się podobała.

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie czytałam, ale chętkę na nią mam:))

  OdpowiedzUsuń
 5. Książkę mam, ale jakoś czasu zbrakło, by w nią zerknąć. W wyzwaniu recenzja odnotowana i obwieszczona światu :-)

  OdpowiedzUsuń
 6. Pióro autorki poznałam przy okazji innej książki, więc i tę chętnie przeczytam.

  OdpowiedzUsuń
 7. Nie słyszałam wcześniej o tej książce :)
  P.S. Link dodany do wyzwania!

  OdpowiedzUsuń
 8. Choć jestem wielką fanką literatury polskiej, to jeszcze jakoś nie trafiła mi się książka pani Hanny, ale mam nadzieję, że to się wkrótce zmieni!

  OdpowiedzUsuń
 9. Wątek kryminalny? Tego się nie spodziewałam. ;)

  OdpowiedzUsuń
 10. jak jest wątek kryminalny, tym bardziej chcę przeczytać :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Bursztyny to moje ulubione kamienie :) choćby z tego powodu chciałabym przeczytać ten tom :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Polubiłam styl Pani Hani, a książkę mam na oku :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Skoro napisałaś, że o morderstwie, to why not :) Jak wpadnie w ręce.

  OdpowiedzUsuń
 14. Pamiętam, z jakimi wypiekami na twarzy oglądałam biżuterię z bursztynu, podczas wycieczki nad morze. Byłam wtedy w podstawówce. :P

  A książka coraz bardziej mnie intryguje.

  OdpowiedzUsuń

Nie krępuj się! Powiedz co o tym sądzisz:)