sobota, 7 marca 2015

"Ptaszydło" - Max Bentow

"Otworzył skórzana torbę i wyjął włosy. Podniecenie  przeszyło go już przy pierwszym dotyku. Przycisnął je do twarzy i do szyi. W końcu rozpiął spodnie i położył je sobie na podbrzuszu.
Oddychał szybko. Chciał to zrobić. wtedy jednak się otrząsnął. "Jeszcze nie - pomyślał - muszę się powstrzymać.""
Tytuł oryginału: Der Federmann.
Wydawnictwo: Dolnośląskie
    Rok wyd:2013
 Cykl: Nils Trojan (tom 1)
Stron:334
Kraj: Niemcy
Nils Trojan to dość nietypowa postać jak na policjanta. Wrażliwy facet, którego dręczą koszmarne sny a w ciągu dnia ma napady lęków. Rozwodnik, ojciec nastoletniej córki, z którą utrzymuje dość dobre stosunki. Wie, że ze swoich lęków nie może się zwierzyć żadnemu z kolegów. Pomocą okazuje się pani psycholog Jana Michels, do której Nils regularnie uczęszcza i która jest obiektem jego sekretnych marzeń. Zdawać by się mogło, że nie jest dobrym materiałem na gliniarza zajmującego się morderstwami, jednak to tylko złudzenie. Nils potrafi być twardy, potrafi przeprowadzać brutalne przesłuchania, potrafi złapać trop i nie popuścić aż do skutku.

Berlinem wstrząsa seria makabrycznych zbrodni. Morderca wyłupia ofiarom oczy, wyrywa włosy a w rozprutym brzuchu zostawia martwego ptaka. Ofiarami są młode kobiety, blondynki, nie koniecznie mieszkające samotnie. Morderstwo poprzedzone jest prezentem w postaci martwego ptaka, który to prezent już sam w sobie jest dla kobiet przerażający. Sprawę ma poprowadzić Trojan. I chociaż sam jest rozbity psychicznie, Nils musi sobie poradzić z tą sprawą. Wkrótce sam znajduje się na celowniku mordercy a jego myślami włada strach o najbliższe jego sercu kobiety.

Polubiłam Trojana. Jak na policjanta w tego typu książkach jest to postać zdecydowanie inna. Nie włóczy się od baru do baru, nie pozostawia za sobą wianuszka załamanych kobiet, nie jest fanatykiem muzycznym czy sportowym. Zwykły facet. I fajnie. Fabuła sama w sobie nie jest jakaś rewelacyjna, ot następny zboczeniec, który urzeczywistnia swoje marzenia. Trzeba jednak przyznać, że mordy są okrutne a opisy scen zbrodni dosadne. Postać zabójcy jest dosyć mglista, trochę za mało jak na mój gust rozbudowane są rozdziały, w których mamy możliwość poznać jego psychikę. Książka w pewnym momencie dość mocno trzyma w napięciu, chociaż czegoś mi w niej zabrakło. Autor ma dobry styl, czyta się przyjemnie, jednak chyba nie potrafi jeszcze władać emocjami czytelnika. Nie czułam strachu ofiar. Czytałam beznamiętnie, z zaciekawieniem, lecz bez większych emocji. Końcówka książki pokazuje jednak, że autor potrafi porwać. Dlaczego więc jest tak nierówno? Nie wiem ale mam nadzieję, że w następnej części będę odczuwała emocje od początku do końca. Bo po następną część przygód Trojana sięgnę dla samego Trojana:)

W 200 książek dookoła świata
Wyzwanie biblioteczne

15 komentarzy:

 1. Niestety nie lubię kryminałów, ten także nie ma w sobie nic, co by mnie zaintrygowało.

  OdpowiedzUsuń
 2. Aktualnie nie mam ochoty na sięganie po kryminał, jednak jeśli nadejdzie taka chwila, to będę pamiętała, że "Ptaszydło" może mnie nie zachwycić.

  OdpowiedzUsuń
 3. Czytałem - fakt, że nie jest jakiś wybitny, ale jak dla mnie na plus. Dość drastyczny i z filmową końcówką - dawał radę ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie dla mnie.

  OdpowiedzUsuń
 5. Książkę mam, jeszcze jej nie czytałam, choć zamierzam. Oby tylko przypadła mi do gustu.

  OdpowiedzUsuń
 6. Lubię kryminały, ale mam wobec nich wysokie wymagania. Skoro ten jest trochę nierówny to nie będę na razie po niego sięgać, ale jak kiedyś będę miała więcej czasu to może kiedyś się skuszę, żeby poznać tego głównego bohatera :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Ostatnio polubiłam kryminały, wiec brzmi ciekawie :D

  OdpowiedzUsuń
 8. Makabryczne zbrodnie to coś dla mnie. Nie powiem, zachęciłaś mnie do ksiązki. Ciekawi mnie, czy przypadłaby mi do gustu postać głuwnego bohatera, mam wrażenie, że jest trochę nudna, ale sama może się przekonam.

  OdpowiedzUsuń
 9. Kryminały sobie cenię, a ta historia wydaje się ciekawa, dlatego chętnie ją bliżej poznam.

  OdpowiedzUsuń
 10. Kryminały sobie cenię, a ta historia wydaje się ciekawa, dlatego chętnie ją bliżej poznam.

  OdpowiedzUsuń
 11. Kryminały sobie cenię, a ta historia wydaje się ciekawa, dlatego też chętnie poznam tę historię.

  OdpowiedzUsuń
 12. Lubię kryminały, więc z chęcią przeczytam ;-)

  OdpowiedzUsuń
 13. Bardzo lubię kryminały, a ta książka od dłuższego czasu mnie interesuje :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Czytałam, ale jakoś zbytnio jej nie pamiętam, więc widocznie nie była zbyt dobra; )

  OdpowiedzUsuń
 15. mam tę powieść i interesuje mnie główny bohater, bo mam dość kobieciarzy i uzależnionych ludzi, martwi mnie tylko ten brak napięcia w środku powieści

  OdpowiedzUsuń

Nie krępuj się! Powiedz co o tym sądzisz:)