poniedziałek, 16 listopada 2015

"Amazonia" - James Rollins

Tytuł oryginału:Amazonia.
Wydawnictwo: Albatros 
Tłumaczenie: Paweł Wieczorek
    Rok wyd:2009
Stron:464
Kraj:Stany Zjednoczone
Ależ ta książka mnie wciągnęła! Normalnie nie mogłam się od niej oderwać:)

Cztery lata temu do amazońskiej dżungli wyruszyła ekspedycja naukowa pod kierunkiem Carla Randa. Jej celem było badanie i wyszukiwanie roślin, które mogłyby wnieść coś nowego w medycynie, a także pobieranie nauk od szamanów plemiennych. W pewnym momencie cała ekspedycja zniknęła. Pomimo poszukiwań nikt nie natrafił na żaden ślad naukowców. Aż pewnego dnia, cztery lata po zniknięciu, w pewnej wiosce pojawia się jeden z członków tej wyprawy. Niestety jest w tak złym stanie, że niedługo później umiera, nie udzielając żadnych informacji o tym, co się wydarzyło. Na jego ciele znajduje się tatuaż symbolizujący plemię - legendę, Krwawych Jaguarów, które to plemię budzi zabobonny strach wszystkich tubylców. Co ciekawe, człowiek ten, będący jednym z marines ochraniających ekspedycję, nie posiadał jednej ręki. Z dżungli wyszedł jednak mając obie ręce. W niedługim czasie zaczynają umierać dzieci na jakaś tajemniczą chorobę. Zaraza zatacza coraz szersze kręgi, stając się zagrożeniem dla całego świata. W celu znalezienia leku na nieznaną chorobę oraz czegoś, co sprawiło, że amputowana ręka żołnierza się zregenerowała, wyrusza druga ekipa. Mają nadzieje znaleźć ślad zaginionych idąc tropem zmarłego marines. Wśród naukowców znajduje swoje miejsce także syn poprzedniego szefa wyprawy, Nathan Rand.
Nathan nigdy nie pogodził się ze zniknięciem ojca i jeszcze długo po przerwaniu poszukiwań, szukał jakichkolwiek śladów na własną rękę. Niestety bezskutecznie. Teraz ma ostatnią szansę, by dowiedzieć się co spotkało jego ojca.

Śladem tej ekspedycji rusza szalony doktorek, najemnik, który szczyci się wielką skutecznością, przebiegłością i bezwzględnością. Z pomocą swojej morderczej ekipy ma zamiar przejąć lekarstwo. Nie zawaha się przed niczym, by osiągnąć swój cel.

Ekspedycja Nathana, choć posiadająca w swym składzie kilku marines, będzie musiała nie tylko uniknąć zasadzek, jakie szykuje dla nich dżungla i tajemnicze plemię, lecz także będzie walczyć ze ścigającymi ich najemnikami.

Książka Rollinsa to połączenie książki przygodowej, sensacyjnej i fantastycznej. Akcja mknie do przodu w zawrotnym tempie. "Amazonia" to ciągła walka o życie, o przetrwanie, o szansę dla innych. Walka z prawdziwymi ludźmi, lecz także z niesamowitymi mutantami zamieszkującymi dżunglę oraz z plemieniem, które potrafi podporządkować sobie przyrodę.
Autor nie zaniedbuje także swoich bohaterów, pozwalając nam ich lepiej poznać. Polubiłam wielu z nich, niestety większość z nich nie dotrwała do końca podróży. Jak się można spodziewać, fabuła książki jest dość przewidywalna. Można się domyślić, kto przeżyje i jak mniej więcej się to skończy. Nie miało to zupełnie wpływu na mój odbiór książki, gdyż Rollins pisze tak zajmująco i wymyśla tak niezwykłe scenariusze, że pomimo tej wiedzy, czytałam z zapartym tchem. Rozwiązanie tajemnicy jest bardzo, bardzo fantastyczne i przypomniało mi o pewnym filmie, który bardzo lubię.

"Amazonia" to świetna rozrywka. To książka, przy której można się zapomnieć i teleportować się ze swojego wygodnego fotela do usianej niebezpieczeństwami dżungli. Rollins świetnie pisze, świetnie bawi i świetnie wciąga. 

Czytam opasłe tomiska

17 komentarzy:

 1. O rany, genialna książka! Przypomniała mi się inna, którą czytałam kilka lat temu, ale do dziś na samo wspomnienie przechodzi mnie dreszcz - "Zielone piekło" Raymonda Maufrais - zapis podróży młodego podróżnika do gujańskiej dżungli, z której... nigdy nie powrócił. Jego ojciec zorganizował kilkanaście akcji poszukiwawczych (lata 50-te XX wieku), ale nigdy chłopaka nie odnaleziono, tylko ślady po obozowisku i jego pamiętnik. To na jego podstawie jest ta książka, coś niesamowitego, polecam gorąco! A "Amazonią" muszę się zainteresować,wpisuję na listę książek do przeczytania!

  OdpowiedzUsuń
 2. Zainteresowałaś mnie. W tej książce jest wszystko co lubię. Dziękuję.

  OdpowiedzUsuń
 3. Doskonała, wciągająca lektura, którą pochłonęłam w kilka godzin:)

  OdpowiedzUsuń
 4. Jeden z moich ulubionych autorów, na żadnej jego książce się jeszcze nie zawiodłam. Tej jeszcze nie czytałam, ale w planach jest, bo już ją zakupiłam :P Pozdrawiam cieplutko!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja czytałam dopiero dwie jego książki ale obie mnie porwały. Również pozdrawiam Marto:)

   Usuń
 5. Dzungla=węże. Brrrr... Jeśli mam się tam udać, to tylko dzięki ksiące. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tutaj za wiele węży nie ma, za to są bardzo sympatyczne piranie:)

   Usuń
 6. Fajne połączenie. Jako rozrywka pewnie sprawia się idealnie!

  OdpowiedzUsuń
 7. Brzmi dosyć ciekawie, trzeba będzie spróować ;)

  OdpowiedzUsuń
 8. Twoja recenzja, szczególnie te ostatnie zdania, kupiły mnie:)

  OdpowiedzUsuń
 9. Przygódówka w dżungli- nie do końca moje klimaty, ale kto wie...

  OdpowiedzUsuń
 10. Sama recenzja mnie już wciągnęła! Ależ to musi być fajna książka :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Rollins pisze bardzo ciekawie, ale bez jakiegoś wielkiego urwania głowy. Czytałem "Podziemny labirynt" i dałem się wciągnąć, więc chętnie jeszcze bym kiedyś po niego sięgnął

  OdpowiedzUsuń

Nie krępuj się! Powiedz co o tym sądzisz:)