niedziela, 24 stycznia 2016

"Biała Wilczyca" - Theresa Revay (tom I i II)

Tytuł oryginału:La louve blanche.
Wydawnictwo:Świat Książki
Tłumaczenie: Magdalena Kamińska-Maurugeon

 Cykl: Biała wilczyca ( tom I )    Rok wyd:2010


Stron:477

Kraj:Francja
"Szczęście nie sprzyja ludziom biernym. Trzeba je prowokować, zdobywać, trzeba po prostu na nie zasłużyć (...)"


Pierwsze, co przychodzi mi na myśl po przeczytaniu tej książki, to po prostu słowo rewelacja. Książka jest napisana z takim rozmachem, zawiera tyle treści, że śmiało mogę powiedzieć, iż od bardzo, bardzo dawna nie czytałam tak dobrej powieści obyczajowej rozgrywającej się w czasach wojennych.

Akcja rozpoczyna się w 1917r. w Rosji, kiedy to piętnastoletnia Ksenia, wywodząca się z arystokratycznego rodu, staje się świadkiem śmierci swego ojca. Zmuszona przez okoliczności musi uciekać ze swojego kraju, pozostawiając za sobą zarówno dom, dziedzictwo, jak i dzieciństwo. Oto bowiem ta młoda dziewczyna staje się głową rodziny i spoczywa na niej odpowiedzialność za uratowanie ciężarnej matki, młodszej siostry i starej niani. Niestety podczas rejsu jej matka umiera, wcześniej wydając na świat synka. Ksenia zostaje zatem sierotą, a na jej barki spada także wychowanie braciszka. Po tragicznej podróży rodzina osiada w Paryżu, gdzie niestety nie czeka na nich nic dobrego. Żyją w nędzy ledwo wiążąc koniec z końcem. Wytrwałość i twardość tej młodej kobiety sprawia jednak, że w końcu los się do niej uśmiecha. Choć los szykuje jej jeszcze niejedną niespodziankę.

Max mieszka w Berlinie i stawia pierwsze kroki jako fotograf. Dzięki swojej wrażliwości szybko staje się rozchwytywany. Pewnego dnia, działając na zlecenie jednej z gazet, Max zostaje wysłany do Paryża, gdzie spotyka dziewczynę. Dziewczynę biedną, zatroskaną, niedostępną. Los połączył ich w paryskiej kawiarni i na zawsze odmienił ich życie. Bo chociaż nie mogli być w tamtym momencie razem, chociaż prawie się nie znali, to oboje poczuli to samo. Są swoimi połówkami.

Niech nie zwiedzi nikogo ten krótki opis i niech nikt nie pomyśli, że jest to zwykła opowieść o miłości. Choć miłość przeplata się w powieści prawie w każdym momencie. Miłość romantyczna. Miłość rodzicielska. Miłość do ojczyzny. Miłość do rodzeństwa.
Historia Kseni i Maxa wpleciona jest w wydarzenia historyczne, począwszy od rewolucji rosyjskiej w 1917 r., poprzez lata dwudzieste i trzydzieste we Francji, kiedy to zaczyna się wielki rozwój paryskich domów mody. Poznajemy także przedwojenny Berlin, będący tętniącym życiem i kulturą miastem, poprzez powolne przejmowanie władzy przez Hitlera. Poznajemy losy Niemców, którzy sprzeciwiali się władzy Hitlera, smutne losy niemieckich Żydów, wybuch wojny, koszmar obozów
Tytuł oryginału:Tous les rves du monde.
Wydawnictwo:Świat Książki
Tłumaczenie: Magdalena Kamińska-Maurugeon

 Cykl: Biała wilczyca ( tom II )    Rok wyd:2010


Stron:428

Kraj:Francja

 "Sztuka kłamstwa nie toleruje przeciętności. Celujemy w niej albo pogrążamy się ze szczętem."koncentracyjnych. Pierwsza część kończy się wraz z II wojną światową i nie pozostawia wyjścia - trzeba sięgnąć po część drugą, by dowiedzieć się czy Ksenia odnajdzie Maxa.

Część druga kończy się w 1955 roku. Ukazano w niej odbudowę zarówno Francji, jak i Berlina. Powolne dochodzenie do siebie całych narodów po strasznych przeżyciach. Strajki w Berlinie Wschodnim, w ogóle ukazany jest podział Berlina pomiędzy Rosję, Anglię i Francję. Koszmar niemieckich kobiet gwałconych przez rosyjskich wyzwolicieli. Głód, bieda, poniżenie.

Powieść czytałam z zapartym tchem, nie mogąc oderwać się od cudownej prozy napisanej świetnym stylem. Piękna, wyjątkowa opowieść, która dzięki bardzo dobrej kreacji bohaterów pozwala nam spojrzeć na wydarzenia z różnych stron. Autorka zabrała mnie w podróż do miejsc i wydarzeń, o których oczywiście wiedziałam, jednak dzięki niej na wiele spraw spojrzałam zupełnie inaczej. Wzruszająca, wzburzająca i zapadająca w pamięć.
Mini czelendż
Czytamy powieści obyczajowe
Kiedyś przeczytam
Grunt to okładka
Czytam opasłe tomiska

W 200 książek dookoła świata
ABC czytania

7 komentarzy:

 1. Widzę, że to kawał dobrej lektury. Takiej poważniejszej, lepiej napisanej. Trzeba się rozejrzeć :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Czytałam parę lat temu i też byłam zachwycona (-:

  OdpowiedzUsuń
 3. Uwielbiam takie wciągające czytelnika książki. Zapisuję sobie ten tytuł.

  OdpowiedzUsuń
 4. Uwielbiam, kocham tę serię. :) Jedna z lepszych jakie czytałam :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Musi to być coś naprawdę dobrego, jak tak bardzo cię wciągnęła. Jeszcze się zastanowię i kto wie, może i sięgnę?


  Pozdrawiam serdecznie,
  http://tylkomagiaslowa.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 6. Muszę przyznać, że te powieści mają rewelacyjne tło, na które warto się pokusić. Mnie raczej nie ciągnie do powieści z historią w tle, ale o "Białej wilczycy" już tle słyszałam, że chyba czas ją poznać.

  OdpowiedzUsuń
 7. Piękna, ale i bolesna to była dla mnie lektura. Jedna z najlepszych książek, po jakie sięgnęłam...

  OdpowiedzUsuń

Nie krępuj się! Powiedz co o tym sądzisz:)