wtorek, 26 lipca 2016

"Pokój" - Emma Donoghue

Wydawnictwo:Sonia Draga
    Rok wyd:2016
Stron:408
Kraj: Irlandia
 "Pokój" to opowieść pięcioletniego Jacke'a, który wraz z Mamą mieszka w Pokoju. Dziecko nie zna innego świata poza ograniczoną powierzchnią pomieszczenia, służącego mieszkańcom za sypialnię, łazienkę, kuchnię i plac zabaw jednocześnie. Wieczorem mały Jack musi chodzić spać do Szafy, by ustrzec się przed Starym Nickiem. Niejednokrotnie jest świadkiem przemocy, jakiej porywacz dokonuje na jego mamie. Mimo swojego strasznego położenia, kobieta jest mamą, jaką każde dziecko chciałoby mieć. Pełna poświęcenia, oddana, kochająca, starająca się w tych niesprzyjających okolicznościach zapewnić swojemu dziecku prawidłowy rozwój. Jack codziennie ma gimnastykę, umie już czytać i liczyć. Jest rezolutnym, ciekawym wszystkiego dzieckiem, które nie ma pojęcia, że istnieje jakiś inny świat. Lecz pewnego dnia to się zmienia.

"Pokój" to nie jest lekka lektura. Napisana z pozycji dziecka, odpowiednim dla jego wieku językiem, ukazuje czytelnikowi świat w zupełnie innej perspektywie. Spostrzeżenia małego chłopca odnoszące się do świata zewnętrznego są czasami zbijające z nóg. Jego relacje z dnia codziennego przyprawiają o smutek, czasami jeżą włos na głowie a bardzo często wzbudzają niedowierzanie.
Postać Mamy wzbudza przede wszystkim podziw. Nie mam pojęcia jak zachowywałabym się na jej miejscu ale podejrzewam, że nie miałabym w sobie tyle siły. Siedem lat niewoli, wielka strata a później wieczny strach o dziecko. Ochrona Jacke;a stała się celem jej życia i zarazem powodem, by dalej żyć.

Autorka rewelacyjnie wypełniła zadanie. Książka porywa, i wzbudza ogromne emocje. Uczucia dziecka oddane są perfekcyjnie, zachowania matki w różnych sytuacjach są wiarygodne. Początkowo można mieć problem z przystosowaniem się do odbierania świata z punktu widzenia małego dziecka, nie trwa to jednak długo a czytelnik zostaje wciągnięty w opowieść, która większości z nas nie mieści się w głowie.
Straszna, smutna i jednocześnie niosąca nadzieję opowieść o wielkiej miłości zarówno matki do dziecka, jak i dziecka do matki, która jest całym jego światem.

W 200 książek dookoła świata
Czytamy powieści obyczajowe

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Nie krępuj się! Powiedz co o tym sądzisz:)