sobota, 16 marca 2013

"Sen i śmierć"- A.J. Kazinski

Niels jest policyjnym negocjatorem.Kiedy nie ma już nadziei,kiedy zawiodły wszelkie środki,wtedy na miejsce przybywa Niels. Żeby uwolnić zakładników,żeby odwieść cię od samobójstwa,żeby życie nabrało dla ciebie sensu.

"...Wzywają mnie,kiedy wszystko inne zawiodło,psychologowie, psychiatrzy, kliniki odwykowe, pomoc społeczna, terapia małżeńska i wszelkie inne sposoby, mające nie dopuścić do tego,by obywatele kończyli życie w upalną letnią noc tutaj,na środku mostu Dybbol. Wzywają mnie,kiedy sytuacja staje się krytyczna,kiedy dosłownie centymetry decydują o życiu czy śmierci..."

Niels jeszcze nigdy nikogo nie stracił. I może dlatego samobójstwo Dicte,od którego nie udało mu się jej odwieść,tak nim wstrząsnęło. A może to piękno i styl w jakim umarła sprawiły,że tak wciągnęła go jej historia. Kiedy w dodatku okazało się,że Dicte tuż przed samobójstwem została zamordowana i ożywiona,sprawa tak go fascynuje,że podąży prawie do piekła,by odkryć tą tajemnicę.

Hannah jest żoną Nielsa,astrofizyczką,osobą,która doświadczyła śmierci klinicznej a także kobietą,która przeżyła samobójstwo swego syna. Sporo paskudnych doświadczeń jak na jedną osobę,nic więc dziwnego,że kiedy spada na nią informacja o ciąży,jej psychika doznaje wstrząsu. Mamy możliwość poznać targające nią emocje,lęki i wraz z nią podejmować nie zawsze dobre decyzje.

Silke to nastolatka,która przebywa w zakładzie zamkniętym. Od kilku lat zamknęła się w swoim świecie i nie odzywa się do nikogo z własnego wyboru. Dziewczyna jako pięcioletnie dziecko była świadkiem śmierci swojej matki. Wraz z nią pogrążamy się w scenie morderstwa i próbujemy odnaleźć w jej umyśle odpowiedź na pytanie,kim jest zabójca jej matki.

Mamy także możliwość poznania myśli osoby,która połączy wszystkich bohaterów,która jest sprawcą całego zamieszania. Osoby,która zabija po to,by ponownie przywrócić do życia. Osoby,która jest zdolna do wszystkiego,by poznać odpowiedź na nurtujące ją pytania.

Prowadzenie narracji z pozycji kilku osób sprawiło,że książka wciągnęła mnie na całego. Opisywane sceny morderstw bardzo realne i świetnie przedstawione.

....a na wszystkim kładzie się cień tajemnicy przekraczania progu między życiem a śmiercią....

Już żałuję,że nie czytałam części pierwszej,chociaż akurat to wcale nie przeszkadzało mi w lekturze. Rewelacyjny thriller ze świetnym klimatem.Polecam gorąco.

Przeczytam tyle,ile mam wzrostu:2,8 cm
Baza recenzji Sundykatu ZwB 

8 komentarzy:

 1. Szkoda, że czas jest niestety ograniczony dobą i nie można wszystkiego co interesujące przeczytać.)

  OdpowiedzUsuń
 2. Zaciekawiłaś mnie i to bardzo. Nigdy wcześniej nie słyszałam o tym autorze, ale będę miała go na uwadze. Zacznę jednak od pierwszej części tej serii.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A.J. Kazinski to duet dwóch duńskich pisarzy. Podobno "Ostatni dobry człowiek" jest świetny,więc na pewno też przeczytam.

   Usuń
 3. Coraz częściej sięgam po powieści z tego gatunku i tej też nie mogę się oprzeć :) mam nadzieję, że będzie w bibliotece :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie mam tej książki w planach. Przynajmniej w tym półroczu...

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie słyszałam o tym autorze (autorach), ale brzmi całkiem ciekawie. Dopiszę do swojej listy, może zacznę od pierwszej części :) Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 6. Dobry thriller potrafi przenieść mnie do innego świata. Będę pamiętać o tej książce.

  OdpowiedzUsuń

Nie krępuj się! Powiedz co o tym sądzisz:)