czwartek, 4 października 2012

"Profesor"- John Katzenbach

Moja opinia:
Adrian-emerytowany profesor psychologii po otrzymaniu informacji o swojej nieuleczalnej chorobie,postanawia się zastrzelić.Wracając do domu jest świadkiem niejasnego zdarzenia,które jednak wywołuje jego niepokój.Z ulicy znika młoda dziewczyna.Czy wsiadła do samochodu dobrowolnie czy została porwana?Adrian jest przekonany,że stało się coś złego.Odkłada na bok swoje plany i postanawia się dowiedzieć,co stało się z dziewczyną.Zaczynają mu się w skutek choroby ukazywać jego zmarli ukochani.Brat,który popełnił samobójstwo,nie mogąc sobie poradzić z wojennymi wspomnieniami.Syn-reporter wojenny,który zginął w czasie działań wojennych.I żona,która po stracie syna nie mogła znaleźć sensu życia i rozbiła się samochodem.Wszyscy oni pomagają Adrianowi krok po kroku zrozumieć co się stało i kierują jego działaniami.
Jennifer-16-sto letnia dziewczyna,która po raz kolejny postanowiła uciec z domu.Nie jest buntowniczką,lecz strasznie tęskni za zmarłym na raka ojcem.Nie akceptuje ojczyma,który,prawdopodobnie ją w jakiś sposób molestował.W drodze na dworzec zatrzymuje się przy niej biała furgonetka i dziewczyna znika.Budzi się zamknięta w piwnicy,z kapturem na głowie i obrożą na szyi.
Linda i Michael-para,która poznała się podczas jednej z orgii seksualnych.Są bezwzględni i marzy im się wielka kariera w świecie internetowych filmów granych na żywo.
Jest jeszcze facet skazany za molestowanie nieletnich,który pomaga profesorowi zlokalizować Jennifer w sieci,a także policjantka,samotna matka dwójki dzieci,która uciekła od maltretującego ją męża.
Są także zwyczajni ludzie,którzy w alkowach swych sypialni,płacąc grube pieniądze,podniecają się oglądając poniżenie i śmierć na żywo.
Książka jest moim zdaniem świetna.Nie ma w niej szalonej akcji ani stosów trupów.Są za to rewelacyjne portrety psychologiczne tak zarysowane,że nawet pedofil w pewnym momencie wzbudza niejaką sympatię.
Polecam tą książkę ludziom,którzy lubią poznawać psychikę zarówno oprawców jak i ofiary,ale także ludzi z ubocza wydarzeń.W tej książce zdarzenia opisane są z punktu widzenia każdej z wymienionych przeze mnie osób.Pod sam koniec książki utkwiła mi w gardle wielka gula:)
Polecam gorąco:)

1 komentarz:

  1. Czytałam już kiedyś pozytywną recenzję tej książki, ale o niej zapomniałam - zaginęła w tłumie "chcę przeczytać" na lc :) Teraz zapiszę w notesiku i już nie zapomnę. Intrygująca fabuła, obiecana gula w gardle kusi, przeczytam na pewno :)

    OdpowiedzUsuń

Nie krępuj się! Powiedz co o tym sądzisz:)